Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Próbowali wyłudzić ponad 85 tysięc złotych

Data publikacji 12.08.2011

Świętokrzyscy policjanci zatrzymali czterech mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego, podejrzanych o próbę wyłudzenia ponad 85 tysięcy złotych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Mężczyźni złożyli już wyjaśnienia w prokuraturze. Za to przestępstwo Kodeks Karny przewiduje karę do 8 lat pozbawienia wolności.

Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów z Wydziału do waliki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Kielcach i ich kolegów z Ostrowca Świętokrzyskiego, na pomysł wyłudzenia pieniędzy z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, wpadł 41-letni mężczyzna, mieszkaniec Ostrowca Świętokrzyskiego. Na podstawie sfałszowanych danych założył firmę, a następnie fikcyjnie zatrudnił w niej 32 niepełnosprawne osoby, których personalia wymyślił. Chcąc wyłudzić pieniądze, złożył fałszywą dokumentację do PFRON-u o dofinansowanie do wynagrodzenia, dla „zatrudnionych” w firmie niepełnosprawnych osób. Śledczy ustalili, że w przestępczym procederze uczestniczył także 33-latek znany w lokalnym środowisku pseudokibic oraz dwóch 36-latków.

W środę policjanci zatrzymali trzech mężczyzn w wieku od 33 do 36 lat. W czwartek dołączył do nich 41-latek. W czasie przeszukania mieszkań i samochodu zatrzymanych mężczyzn, śledczy zabezpieczyli dokumenty oraz sprzęt komputerowy prawdopodobnie służący do popełnienia przestępstwa. Wszyscy zatrzymani złożyli wyjaśnienia w prokuraturze. Za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Prokuratorzy z Ostrowca Świętokrzyskiego wystąpili do Sądu Rejonowego o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec organizatora przestępczego procederu oraz osoby najbliżej z nim związanej. Wobec pozostałych dwóch współpodejrzanych zastosowano dozory policyjne.  

KWP Kielce / mag

Powrót na górę strony
Polska Policja