Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani za sprowadzanie lewego paliwa

Data publikacji 21.05.2007

Policjanci z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie wraz z funkcjonariuszami Izby Celnej rozpracowali grupę przestępczą, która nielegalnie sprowadzała z Łotwy olej napędowy. Przez pół roku przestępczego procederu mężczyźni sprowadzili około 500 tys. litrów paliwa. Skarb Państwa mógł stracić w ten sposób ponad milion złotych.

Na początku lutego tego roku komendant wojewódzki Policji w Olsztynie powołał specjalny zespół, który zajął się rozpracowaniem grupy przestępczej sprowadzającej nielegalnie olej napędowy. W skład zespołu policyjnego weszli funkcjonariusze z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą KWP w Olsztynie i Izby Celnej.

Współpraca zaowocowała zatrzymaniem członków grupy - Leszka K. i Zbigniewa M. 33-letni mężczyźni zostali zatrzymani w piątek rano na jednej z ulic Olsztyna. Przewozili cysterną kolejny transport 32 tys. litrów nielegalnego paliwa.

Jak ustalili funkcjonariusze, mężczyźni w ramach prowadzonej działalności gospodarczej sprowadzali z Łotwy przez pośrednika z Litwy na teren naszego kraju, olej słonecznikowy bądź środek chemiczny kresol d. W rzeczywistości był to olej napędowy lub inny środek wprowadzany do obrotu jako olej napędowy. Sprowadzane w ten sposób paliwo było dostarczane do stacji benzynowych znajdujących się na terenie całego kraju.

Mężczyźni poświadczając nieprawdę w dokumentach przewozowych ukrywali w ten sposób należności związane z podatkiem VAT, podatkiem akcyzowym i opłatę paliwową. Z ustaleń wynika, że 33-letni mieszkańcy Olsztyna i Morąga tylko przez pół roku przestępczej działalności sprowadzili około 500 tys. litrów oleju napędowego. Skarb Państwa mógł stracić w ten sposób ponad 1 milion złotych.

Zatrzymani mężczyźni odpowiedzą za złamanie przepisów prawa karno-skarbowego. Sprawa ma charakter rozwojowy, dlatego nie wykluczone jest, że Leszek K. i Zbigniew M. usłyszą kolejne zarzuty.

Powrót na górę strony