Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zaginieni - odnalezieni

Data publikacji 29.08.2011

Co zrobić, kiedy zaginęła nasza bliska osoba? Przede wszystkim nie zwlekać ze zgłoszeniem tego faktu na Policję – w tym przypadku czas bardzo często odgrywa kluczową rolę. W naszym kraju odnotowuje się około 15 tysięcy zaginięć rocznie. Dzięki pracy specjalistycznych zespołów poszukiwawczych, większość z zaginionych udaje się szczęśliwie odnaleźć.

Od lat liczba zaginionych w Polsce utrzymuje się mniej więcej na stałym poziomie. Rocznie Policja odnotowuje około 15 tysięcy zgłoszeń o osobach zaginionych. Ze statystyk zgromadzonych przez funkcjonariuszy KGP wynika, że zdecydowana większość osób zostaje odnaleziona – w sumie około 95 – 98%. Z tych danych wynika także, że częściej dochodzi do zaginięć mężczyzn niż kobiet, a wśród grup wiekowych najczęściej policjanci odnotowują zaginięcia osób pomiędzy 26, a 40 rokiem życia. Przyczyny bywają różne: niekiedy ktoś przepada bez wieści, ponieważ brał udział w jakimś wypadku, zdarzają się celowe zerwania kontaktu z rodziną, w innych przypadkach przyczyną może być choroba psychiczna.

W przypadku zaginięcia bliskiej nam osoby nie należy zwlekać z czasem, trzeba jak najszybciej zgłosić się do najbliższej jednostki Policji. Funkcjonariuszom będą potrzebne szczegółowe informacje na temat zaginionej osoby – jak wyglądała, w co była ubrana, gdzie ostatni raz ją widziano, czy jest chora, czy przyjmuje jakieś leki. Poszukiwaniami zajmują się policjanci specjalnie do tego powołanych zespołów lub wydziałów w pionach kryminalnych. Oprócz doświadczenia muszą mieć też odpowiednie i indywidualne podejście do każdej sprawy. Każda jest inna i w przypadku ich służby, nie można wypracować jednego sprawdzonego schematu odnajdywania ludzi. Policjant zajmujący się poszukiwaniami musi mieć też umiejętność rozmawiania z ludźmi, szczególnie z rodziną osoby zaginionej - odpowiednie podejście, szczera rozmowa i wsparcie w tak trudnej sytuacji ułatwi współpracę oraz usprawni poszukiwania.

Jak podkreślają policjanci, do najtrudniejszych poszukiwań należą te, które dotyczą dzieci. Trzeba zwrócić uwagę, iż szczególnie w tym przypadku najbardziej liczy się czas, czyli natychmiastowe podejmowanie działań. Często zdarza się, że nieodpowiednio pilnowane dziecko samo oddali się od domu. Zwykle na początku rodzice sami starają się znaleźć pociechę i dopiero kiedy to nie przynosi efektu zwracają się o pomoc do Policji. A jak podkreślają funkcjonariusze – liczy się czas działania i najlepszym rozwiązaniem jest jak najszybsze poinformowanie ich o zaginięciu. Do najważniejszych czynności w takim przypadku należy określenie odległości jakie mogło przebyć dziecko i obszaru, w jakim może się znajdować. Im więcej osób jest zaangażowanych w akcje, tym większa szansa na szybsze odnalezienie. Dlatego też często policjanci proszą o pomoc strażaków, strażników czy po prostu okolicznych mieszkańców. Kiedy jest taka potrzeba, funkcjonariusze mogą użyć śmigłowca z kamerą termowizyjną, czy psów patrolowo – tropiących.

Przykładem szczęśliwie zakończonych poszukiwań z ostatnich dni jest odnalezienie małego chłopca. Zgłoszenie zaginięcia rocznego dziecka i jego 15-letniej opiekunki otrzymali żarscy policjanci. Znajoma dziewczyna zaproponowała matce zaginionego Ernesta opiekę nad synem. Nastolatka zlekceważyła ustaloną godzinę powrotu i nie dawała znaku życia przez kilka godzin. Ponad 50 policjantów przez całą noc poszukiwało zaginionych. Nad ranem poszukiwany chłopiec został odnaleziony. Jak się okazało, nieodpowiedzialna nastolatka porzuciła chłopca. Dziewczyna usłyszała zarzut narażenia dziecka na niebezpieczeństwo. Sprawą nieletniej zajmie się sąd rodzinny.

Poważnym zagrożeniem są także ucieczki młodzieży z domów czy ośrodków opiekuńczych. W przypadku poszukiwań nastolatków policjanci starają się odtworzyć, gdzie zaginiony mógł przebywać w ciągu ostatnich godzin i kontaktują się z jego znajomymi. Funkcjonariusze wykorzystują każdy z możliwych sposobów odnalezienia takiej osoby. Sprawdzają miejsca, w których może przebywać, przeglądają zapis kamer monitoringu dworców, przystanków, w których dana osoba mogła być widziana. Funkcjonariusze nigdy nie mogą wykluczyć także wątku kryminalnego przy zaginięciu – ich działania poszukiwawcze mają zatem charakter wielotorowy.

Zobacz co zrobić kiedy zaginie osoba małoletnia
http://www.zyjbezpiecznie.policja.pl/portal/zb/829/56254/Zaginiecie_dziecka_Uniknij_tragedii.html

Jednym z narzędzi wykorzystywanych przez policjantów zajmujących się poszukiwaniami jest specjalnie stworzony portal www.zaginieni.policja.pl. To właśnie w tym miejscu funkcjonariusze publikują wizerunki i dane osób, które przepadły bez wieści, licząc na to, że internauci odwiedzający stronę będą mieli jakieś dane odnośnie zaginionej osoby. Jak podkreślają policjanci z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób BK KGP otrzymują po kilkanaście informacji tygodniowo odnośnie zaginionych osób. Każda z nich jest bardzo szczegółowo sprawdzana, dzięki czemu wiele spraw poszukiwawczych kończy się szczęśliwie.

Ewa Szlegier
 

Powrót na górę strony