Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nielegalnie kopiowali i rozpowszechniali filmy

Data publikacji 29.08.2011

Policjanci z Sopotu wkroczyli do dwóch mieszkań na terenie miasta oraz do wypożyczalni płyt DVD w Gdyni. Z zebranych przez nich informacji wynikało, że dwóch braci prowadzi nielegalną wytwórnię płyt. Mężczyźni z kopiowania i rozpowszechniania płyt uczynili sobie stałe źródło dochodu. Zgodnie z ustawą o prawach autorskich i prawach pokrewnych mężczyznom grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 5 lat.

W miniony piątek policjanci z pionu do walki z przestępczością gospodarczą wspólnie z policjantami kryminalnym sopockiej komendy wkroczyli do dwóch mieszkań na terenie Sopotu. W jednym z mieszkań urządzona została kopiarnia płyt CD na dużą skalę. Policjanci w dwóch mieszkaniach zabezpieczyli blisko 5 200 płyt z filmami i oprogramowaniem komputerowym. Wszystkie krążki zatrzymani bracia kopiowali przy użyciu domowych komputerów. Na specjalnej drukarce wyrabiali okładki i nadruki na płyty. W swoich zbiorach mieli cały repertuar, począwszy od bajek i komedii skończywszy na kryminałach i filmach pornograficznych. Policjanci zabezpieczyli również nośniki, na których kopiowano płyty, oraz komputery, nagrywarki, dyski zewnętrzne, papier fotograficzny.

Policjanci zatrzymali braci, po tym jak zabezpieczyli dowody świadczące o tym, że 44-letni mieszkaniec Sopotu wspólnie z 25-letnim bratem kopiowali, tłoczyli i rozpowszechniali nielegalne płyty z filmami.

Z ustaleń policjantów wynika, że bracia z kopiowania i rozpowszechniania płyt ustanowili sobie stałe źródło dochodu. Ich przestępczy proceder trwał od blisko dwóch lat.

Skopiowane przez mężczyzn płyty trafiały do jednej z wypożyczalni płyt w Gdyni. Jeszcze tego samego dnia policjanci z wydziału d w. z przestępczością gospodarczą przeszukali wypożyczalnię płyt. Zabezpieczono tam około 330 nielegalnie skopiowanych nagrań.

W związku z rozpowszechnianiem pirackich kopii filmów właściciel wypożyczalni stanie przed sądem.

Teraz prowadzący sprawę policjanci razem z biegłymi specjalistami z zakresu ochrony praw autorskich sprawdzą i wyliczą straty, jakie w wyniku nielegalnego procederu mogły ponieść wytwórnie filmowe.

Zatrzymani bracia za swoje czyny odpowiedzą przed sądem. Za rozpowszechnianie i kopiowanie cudzych utworów w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, gdy sprawca uczynił sobie z przestępstwa stałe źródło dochodu, grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Gdańsku/js)
 

Powrót na górę strony