Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚ – Kolejne zarzuty w sprawie Kopalni Węgla Brunatnego Konin

Data publikacji 31.08.2011

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Zielonej Górze kontynuują sprawę malwersacji finansowych, które miały miejsce w Kopalni Węgla Brunatnego Konin z siedzibą w Kleczewie. Zarzuty usłyszało do tej pory 6 osób zajmujących wysokie stanowiska kierownicze w kopalni. Podejrzanym grozi kara nawet do 8 lat więzienia.

Kontynuując sprawę z marca tego roku policjanci z Centralnego Biura Śledczego oraz prokuratorzy z Zielonej Góry zgromadzili materiały dowodowe, na podstawie których przedstawiono zarzuty kolejnym osobom. Są one podejrzane o współudział w malwersacjach finansowych na szkodę Kopalni Węgla Brunatnego Konin SA z siedzibą w Kleczewie. W trakcie prowadzonego śledztwa zweryfikowano także nowe informacje pojawiające się w tej sprawie. W związku z tym zmieniono lub uzupełniono zarzuty osobom dotychczas podejrzanym w tej sprawie. Są nimi prezes zarządu Kopalni Węgla Brunatnego Konin, dyrektor ds. produkcji, główny księgowy, pracownik działu ekonomicznego, szef klubu sportowego – naczelny inżynier górniczy oraz skarbnik klubu sportowego. Postawione zarzuty dotyczą poświadczenia nieprawdy w dokumentach co do okoliczności mających znaczenia prawne, posługiwania się takimi dokumentami, a także przywłaszczenia powierzonych pieniędzy.

Warto przypomnieć, że w marcu br. policjanci z CBŚ uzyskali informację, że koniński klub sportowy wystawił szereg faktur dotyczących zorganizowania szkoleń dla pracowników kopalni węgla brunatnego. W rzeczywistości szkolenia te nigdy się nie odbyły, a zarząd kopalni w oparciu o fikcyjne dokumenty przelał w okresie od grudnia 2008 r. do marca 2010 r. na konto klubu sportowego sumę około 60 tysięcy złotych. Ten nielegalny transfer odbywał się z inicjatywy oraz za pełną aprobatą najwyższego kierownictwa zarówno kopalni i klubu sportowego. Wówczas zatrzymane zostały cztery osoby wobec których prokurator zastosował poręczenie majątkowe w kwocie kilku tysięcy złotych oraz dozory policyjne.

(KWP w Poznaniu / mw)

Zatrzymani pracownicy kopalni węgla >>

Powrót na górę strony