Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani za pranie brudnych pieniędzy

Data publikacji 23.05.2007

Policjanci z toruńskiego wydziału Centralnego Biura Śledczego zatrzymali czterech mężczyzn pod zarzutem udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy pochodzących z nielegalnego handlu złomem. Wszyscy są mieszkańcami Torunia i prowadzą prywatne firmy lub są udziałowcami w spółkach prawa handlowego. Straty Skarbu Państwa sięgają 9 mln zł.

Jak wynika z ustaleń policjantów, w swojej w przestępczej działalności zatrzymani wykorzystywali kilka legalnie zarejestrowanych firm, pod szyldem których wystawiano fikcyjne faktury VAT na kupno i sprzedaż złomu. Skarb Państwa z tego tytułu stracił co najmniej 9 mln złotych. 

Podejrzanych zatrzymano 16 maja podczas wspólnej akcji przeprowadzonej z funkcjonariuszami Wywiadu Skarbowego Ministerstwa Finansów z Bydgoszczy i pracownikami bydgoskiego Urzędu Kontroli Skarbowej. W ich firmach zabezpieczono dokumenty świadczące o przestępczym procederze. 

Na wniosek prowadzących śledztwo policjantów i nadzorującego je prokuratora z toruńskiej Prokuratury Okręgowej, sędzia Sądu Rejonowego w Toruniu zastosował wobec wszystkich podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono też u nich mienie o wartości 147 800 zł. 

Przeprowadzone w minioną środę działania były trzecią realizacją prowadzonego od ubiegłego roku śledztwa. W marcu tego roku zatrzymano dwie pierwsze osoby. Łącznie sześciu podejrzanym przedstawiono 17 zarzutów. Pięciu z nich przebywa w areszcie śledczym, jeden został objęty policyjnym dozorem. 

Na podstawie zebranych dowodów policjanci przewidują dalszy rozwój śledztwa i zatrzymanie kolejnych podejrzanych.

Za "pranie brudnych pieniędzy" w porozumieniu z innymi osobami dla osiągnięcia znacznych korzyści majątkowych grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

 

Powrót na górę strony