Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wizyta w Miednoje

Data publikacji 05.09.2011

2 września br., w 11. rocznicę poświęcenia i otwarcia Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje, tego szczególnego dla polskich policjantów miejsca pamięci narodowej, odbyły się uroczystości o charakterze patriotyczno-religijnym.

Na czele polskiej delegacji biorącej udział w uroczystościach stanął Pan Zbigniew Sosnowski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej reprezentowała Pani Sylwia Remiszewska – Zastępca Dyrektora Gabinetu Prezydenta RP, która odczytała list od Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Na czele delegacji Policji, której towarzyszył sztandar Komendy Głównej Policji, stał Pan nadinsp. Kazimierz Szwajcowski – Pierwszy Zastępca Komendanta Głównego Policji.

Głównym punktem uroczystości była msza święta na cmentarzu. Przewodniczył jej, w towarzystwie policyjnych kapelanów, Biskup Polowy Wojska Polskiego – ks. biskup Józef Guzdek. Licznie reprezentowane były rodziny zamordowanych policjantów II RP z Ogólnopolskiego i Warszawskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.”. W uroczystościach brali też udział Ambasador RP w Federacji Rosyjskiej Pan Wojciech Zajączkowski, przedstawiciele administracji Obwodu Twerskiego oraz kierownictwo Kompleksu Memorialnego „Miednoje”. Obecni byli przedstawiciele kierownictw służb i formacji, których funkcjonariusze zostali zamordowani w Twerze – Straży Granicznej, Służby Więziennej i Żandarmerii Wojskowej.

Delegacja po zakończeniu uroczystości w Miednoje udała się do Tweru. Tam, pod tablicą znajdującą się na budynku Instytutu Medycznego, gdzie w 1940 r. mieściła się siedziba NKWD, w piwnicach której rozstrzeliwano polskich policjantów, złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

(Wydział Prezydialny KGP / mw, foto: Aleksander Załęski, Andrzej Mitura)

Galeria zdjęć >>

Powrót na górę strony