Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

14-miesięczny owczarek pokonał konkurencję

Data publikacji 06.09.2011

Wczoraj w Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Lublinie odbyła się wstępna kwalifikacja psów. Do rywalizacji o przyjęcie do służby stanęły młode, zdrowe owczarki niemieckie wyróżniające się ponadprzeciętną chęcią do samodzielnego, wytrwałego wyszukiwania i aportowania ukrytych przedmiotów. Konkurentów zdeklasował 14-miesięczny owczarek niemiecki, który już 13 września rozpocznie szkolenie w Sułkowicach.

Dla potrzeb służb mundurowych psy szkoli się pod kątem wyszukiwania broni i amunicji, narkotyków i zwłok ludzkich. Właśnie węch jest dla psa najważniejszym zmysłem. Jego nos jest niezwykle czułym "urządzeniem" potrafiącym wyłapać nawet bardzo delikatne zapachy. Kolejnym istotnym zmysłem psa jest słuch, znacznie czulszy niż człowieka. Psy są w stanie słyszeć dźwięki o częstotliwości lub tonacji dla nas ludzi zupełnie niesłyszalnej.

W garnizonie lubelskiej Policji aktualnie służbę pełni ponad 80 psów. Zdecydowana większość to psy patrolowo-tropiące. Wykorzystywane są do tropienia śladów, działań antyterrorystycznych, działań związanych z zabezpieczaniem i przywracaniem naruszonego porządku publicznego podczas imprez masowych, do konwojowania niebezpiecznych przestępców, odnajdywania osób lub przedmiotów, a także pościgów za osobami podejrzanymi o popełnienie przestępstwa. Policyjne psy są nieocenione w wyszukiwaniu zapachów narkotyków, materiałów wybuchowych i zwłok ludzkich. 9 psów wykorzystywanych jest także przez ekspertów z Laboratorium Kryminalistycznego przy prowadzeniu badań osmologicznych.

By odnosić sukcesy w służbie najpierw trzeba stawić się na organizowany przez policjantów nabór. Policja kupuje psy, które ukończyły 12 miesięcy, a nie są starsze niż dwa lata. Psy, aby mogły pracować w naszej formacji poza wymogami zdrowotnymi muszą cechować się chęcią współpracy z człowiekiem. Przed wstąpieniem do służby każdorazowo sprawdza się i ocenia predyspozycje psa do tresury policyjnej. Przed zakupem poddaje się go polowym próbom charakteru, które obejmują: aportowanie, szukanie przedmiotu z naniesionym nośnikiem zapachowym, reakcję na strzał, obronę przewodnika oraz czujność i popęd do samoobrony. Sprawdzana jest pasja psa do aportowania różnych przedmiotów, radość z zabawy i pewność w zachowaniu. Poszukiwane są predyspozycje do pracy węchowej w określonej specjalizacji. Przy sprawdzaniu odporności na strzał bada się reakcję na sam odgłos strzału. Ta umiejętność jest niezbędna w służbie. Pożądanym zachowaniem u psa jest brak jego reakcji na huk, spokój i równowaga. Badane są także zdolności obrończe psa i pewność jego zachowania w sytuacji zagrożenia pod nieobecność opiekuna. Pies poddawany takiej próbie powinien wykazać się czujnością opartą na nieufności oraz pożądaną ostrością. Spełnienie powyższych kryteriów kwalifikuje psa do służby w Policji.

Wczoraj Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie zakupiła kolejnego psa. 14-miesięczny owczarek niemiecki zdeklasował wszystkich konkurentów. Teraz przed nowym „funkcjonariuszem” kolejne testy. Już 13 wrześnie wyjeżdża na szkolenie do Zakładu Kynologii w Sułkowicach. Tam czeka go kolejny egzamin. Po pozytywnym ukończeniu kursu przewodnik z psem służbowym otrzymują atest i dopiero wówczas mogą wykonywać zadania służbowe.

(KWP w Lublinie/js)
 

Powrót na górę strony