Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nielegalnie odkażali spirytus

Data publikacji 08.09.2011

Współpraca policjantów Centralnego Biura Śledczego z funkcjonariuszami Izb Celnych z Łodzi i Torunia pozwoliła na rozbicie grupy przestępczej, która odkażała spirytus, a następnie sprzedawała go jako normalny, spożywczy wyrób alkoholowy. Podczas akcji zlikwidowano linię technologiczną do oczyszczania skażonego spirytusu.

Pierwsze sygnały o tym, że skażony spirytus kupowany na terenie Łodzi może być w sposób nielegalny oczyszczany, a następnie rozlewany do butelek i sprzedawany jako wyrób alkoholowy, policjanci Centralnego Biura Śledczego otrzymali od celników Wydziałów Zwalczania Przestępczości Izb Celnych z Łodzi i Torunia.

Nad rozpracowaniem grupy, która zajmowała się tym procederem, funkcjonariusze pracowali około 3 miesięcy. Z informacji, które zgromadzili, wynikało, że grupa może dysponować specjalnie przystosowanymi samochodami dostawczymi, które miały wzmacniane podwozie do przewozu dużych ciężarów.

We wtorek (6.09) w nocy, krótko po północy, policjanci CBŚ razem z celnikami z Łodzi i Torunia weszli do budynku gospodarczego, z pozoru opuszczonego, w miejscowości Czarne Małe, w powiecie kwidzynskim (woj. pomorskie). Tam, w specjalnie wyciszonym i zaciemnionym pomieszczeniu, zorganizowano linię technologiczną służącą do oczyszczania skażonego spirytusu przeznaczonego co celów przemysłowych, a następnie rozlewania go do plastikowych butelek.

Na miejscu zatrzymano kierowcę dostawczego iveco, który przywiózł z Łodzi skażony 4 tys. litrów spirytusu oraz ponad 5 tys. pustych, plastikowych butelek. Na terenie „fabryki” zabezpieczono m.in. pompy i filtry będące częścią linii produkcyjnej, ponad 2 tys. litrów odkażonego spirytusu, ponad 3 tys. zakrętek do butelek, 10 litrów substancji chemicznej służącej odkażaniu spirytusu, a także 12 pustych tzw. mauzerów - pojemników o pojemności tysiąca litrów każdy.

Do policyjnych cel trafili kierowca dostawczego iveco - łodzianin oraz właściciel posesji - mieszkaniec Prabut (pow. kwidzynski). Prokurator Rejonowy z Kwidzyna przedstawił im zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, naruszenia ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz ustawy karno-skarbowej. Do sądu trafił wniosek o aresztowanie jednego z podejrzanych, kierowcy iveco, natomiast w stosunku do drugiego prokurator zastosował poręczenie majątkowe oraz dozór Policji.

W poczet przyszłych kar u podejrzanych zabezpieczono trzy samochody: vw passata, iveco i vw crafter o łącznej wartości 110 tys. złotych oraz gotówkę – 23 tys. złotych. Jak wynika z informacji CBŚ, z grupą tą mogły współpracować jeszcze inne osoby. Jak zapewniają śledczy, sprawa ma charakter rozwojowy i możliwe są dalsze zatrzymania.

(KWP w Bydgoszczy / mg)

Film Nielegalnie odkażali spirytus

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Nielegalnie odkażali spirytus (format flv - rozmiar 4.87 MB)

Powrót na górę strony