Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbita grupa przestępcza

Data publikacji 13.09.2011

Oficerowie CBŚ na podstawie zeznań skruszonych przestępców, którzy uzyskali status świadków koronnych, rozpracowali „pruszkowską” zorganizowaną grupę przestępczą o charakterze zbrojnym. Zatrzymanym przez policjantów bossom grup współdziałających z „Pruszkowem” grozi nawet do 12 lat więzienia. Śledczy planują kolejne zatrzymania i kolejne zarzuty dla przestępców już zatrzymanych w aresztach.

Grupa „pruszkowska” swoją przestępczą działalność prowadziła, między innymi, w Warszawie oraz w województwach mazowieckim i kujawsko-pomorskim. Jej członkowie popełnili szereg przestępstw o charakterze kryminalnym, m.in. wymuszenia rozbójnicze, rozboje z użyciem niebezpiecznych narzędzi, uprowadzenia dla okupu.

Od 2007 roku w śledztwach prowadzonych przez policjantów grupy operacyjno-procesowej, powołanej decyzją Komendanta Głównego Policji, rozpracowywano zorganizowane grupy przestępcze, tzw. włocławską i lipnowską, stanowiące odłamy „pruszkowskiej” i „wołomińskiej”. Jak ustalono, od 1997 do 2004 roku członkowie zorganizowanej grupy przestępczej - zarówno: „włocławskiej”, jak i „lipnowskiej” - przy współudziale warszawskich grup przestępczych, dokonywali przestępstw kryminalnych, a ich przestępcza działalność nadzorowana była, w różnych okresach, przez kierownictwo „Wołomina” lub „Pruszkowa”.

Zgromadzone w sprawie dowody dały podstawy do przedstawienia Robertowi B. (lat 40), mieszkańcowi Włocławka, zarzutu kierowania grupą "włocławską”, Bogdanowi P. (lat 56), ps. Pipus, kierowania grupą "lipnowską”, a Robertowi Z. (lat 39), ps. Dziki, kierowania konkurencyjną zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym, dokonującą przestępstw w Lipnie, Warszawie i innych miejscowościach.

Efektem pracy policjantów oraz prokuratorów z Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach, nadzorujących prowadzone śledztwa, było zebranie materiału dowodowego pozwalającego na skierowanie 6 aktów oskarżenia przeciwko 29 oskarżonym, wobec których w 12 przypadkach stosowane były środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania, w 7 przypadkach dozory policji oraz 8 poręczeń majątkowych na łączną kwotę 117 tys. złotych. Spośród oskarżonych dwóm osobom przedstawiono zarzuty kierowania zorganizowanymi grupami przestępczymi - „włocławską” i „lipnowską”, których członkowie dokonywali przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu oraz mieniu, a także trudnili się handlem narkotykami. Kolejnym 17 podejrzanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym.

W 2009 roku Sąd Okręgowy w Katowicach wydał Europejski Nakaz Aresztowania wobec Roberta B., ukrywającego się poza granicami kraju, a od 2008 roku poszukiwanego listami gończymi wydanymi przez Sądy Okręgowe we Włocławku oraz w Bydgoszczy, między innymi za udział i kierowanie „lipnowską” zorganizowaną grupą przestępczą, udział w obrocie znacznymi ilościami narkotyków, wymuszenia i rozbój połączony z przetrzymywaniem pokrzywdzonego w piwnicy oraz uprowadzenie i przetrzymywanie dwóch obywateli Holandii. Czynności poszukiwawcze prowadzone były, między innymi, przez Wydział Kryminalny KWP w Bydgoszczy oraz Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji. Działania zmierzające do zatrzymania Roberta B. podejmowali także prowadzący powierzone śledztwo oficerowie Centralnego Biura Śledczego, czego efektem było zatrzymanie poszukiwanego pod koniec sierpnia br.

Sąd Rejonowy Katowice-Wschód tymczasowo aresztował Roberta B. na trzy miesiące. Za zarzucane mu przestępstwa grozi kara do 12 lat więzienia.

Sprawa ma charakter rozwojowy, planowane są kolejne zatrzymania oraz doprowadzenia osób podejrzanych z aresztów śledczych i zakładów karnych, celem ogłoszenia zarzutów popełnienia przestępstw o charakterze kryminalnym.

(KWP w Katowicach / mg)

Powrót na górę strony