Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Akt oskarżenia w sprawie handlu ludźmi

Data publikacji 13.09.2011

Do sądu w Szczecinie skierowano akt oskarżenia przeciwko 27-latce, która sprzedawała młode kobiety do agencji towarzyskich w Niemczech. Policjanci dotarli do 5 ofiar, w tym małoletniej, której udało się stamtąd uciec. Śledczy ustalili również inne osoby, zamieszane w przestępczy proceder. Dwie z nich już przebywają w niemieckich zakładach karnych, pozostałe trzy nadal są poszukiwane.

Funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego KWP w Szczecinie, którzy na co dzień zajmują się przestępstwami związanymi z handlem ludźmi, nad tą sprawą pracowali wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Szczecinie. Na początku czerwca ubiegłego roku funkcjonariusze uzyskali informację o ucieczce małoletniej z agencji towarzyskiej, która prawdopodobnie wcześniej została do niej sprzedana. Policjanci dotarli do sprzedanej dziewczyny, która potwierdziła wcześniejsze ustalenia. Następnie za pośrednictwem oficera łącznikowego nawiązano współpracę z funkcjonariuszami z Niemiec. Zebrane materiały w sprawie w pełni się potwierdziły. Po ustaleniu miejsca zamieszkania kobiety, która sprzedała małoletnią do agencji, policjanci zatrzymali odpowiedzialną za przestepczy proceder 27-letnią mieszkankę Szczecina. Kobiecie przedstawiono cztery zarzuty m.in. handlu ludźmi, udzielania narkotyków małoletniej, rozpijania małoletniej, czerpania korzyści z prostytucji innej osoby i nakłaniania do nierządu osoby małoletniej.

Z ustaleń śledczych wynikało, że 27-latka wykorzystała dysfunkcjonalność rodziny w jakiej przebywała nieletnia i początkowo otoczyła ją „opieką”. Kiedy zdobyła zaufanie dziewczyny, zabrała ją do Niemiec gdzie razem zamieszkały. To właśnie tam kobieta podawała małoletniej narkotyki i alkohol, a po pewnym czasie sprzedała ją do agencji towarzyskiej, za co otrzymała kilka tysięcy euro. Po tej transakcji 27-latka wróciła do Szczecina. Jak ustalili śledczy, szczecinianka jeszcze przez jakiś czas uzyskiwała pieniądze z nierządu sprzedanej dziewczyny. Jak się okazało, był to początek śledztwa związanego z handlem kobietami.

Już po zatrzymaniu kobiety odpowiedzialnej za sprzedaż małoletniej do agencji na terenie Niemiec, policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Szczecinie, wspólnie z prokuratorem ustalili, że nie była to jedyna dziewczyna sprzedana do agencji. Funkcjonariusze zajmujący się tą sprawą zaczęli docierać do kolejnych kobiet, które w ten sam sposób trafiły do agencji towarzyskich w Niemczech. W trakcie czynności ustalono, że zatrzymana 27-letnia mieszkanka Szczecina była organizatorką przestępczego procederu w naszym kraju i sprzedała do dwóch agencji towarzyskich na terenie Niemiec oraz jednego tzw. mieszkaniowego domu publicznego w sumie pięć kobiet w wieku od 16 do 26 lat. Podejrzana upatrywała i wybierała w Szczecinie młode kobiety, zdobywała ich zaufanie a następnie wywoziła je do Niemiec. Tam podawała alkohol, narkotyki a następnie sprzedawała do agencji towarzyskich. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że mieszkanka Szczecina trudniła się handlem kobietami w latach 2005 – 2010.

W związku z tą sprawą śledczy ustalili w sumie 6 osób, które brały udział w nielegalnym procederze. Za wszystkimi osobami wystawiono Europejskie Nakazy Aresztowania. Dwie z nich już przebywają w niemieckich zakładach karnych, pozostałe trzy nadal są poszukiwane.

Na wszystkich osobach zamieszanych w tę sprawę ciążą zarzuty dotyczące handlu ludźmi. Za to przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata.

* * * * * *

Jak podaje ONZ handel ludźmi - dziećmi i kobietami zmuszanymi do prostytucji oraz pracownikami zmuszanymi do niewolniczej pracy - jest dzisiaj najbardziej dochodowym przestępstwem w Europie. Zyski z niego wynoszą rocznie 2,5 mld euro, a liczba jego ofiar rośnie o 50 proc.rocznie. Jak podają organizacje społeczne zajmujące się tym problemem, kobiety sprzedawane są często za kwotę 1500 złotych. Gangi handlujące ludźmi są bardzo hermetyczne i trudne do rozpracowania. Ofiary boją się mówić o swojej tragedii a wyplątanie się z mafijnej układanki często bywa niemożliwe. Dlatego trudno jest określić rzeczywistą skalę tego zjawiska. W Polsce w ubiegłym roku zaginęło 15 076 osób, z czego część mogła stać się ofiarą handlu ludźmi.

Jak podają wyniki prowadzonych badań przez TNS OBOP „Badanie społecznej świadomości zagrożeń związanych z handlem ludźmi i podejmowaniem pracy za granicą „ w dniach 18-21 lutego 2010 roku, w ramach projektu Ambasady Brytyjskiej w Polsce, Polacy coraz częściej widzą realne zagrożenie wynikające z tego rodzaju przestępczości. Nie jest to już wymysł scenarzystów filmowych i państw bardziej rozwiniętych.

Mimo tego, że problem może dotyczyć każdego, bez względu na płeć czy wiek, najbardziej kojarzymy przestępstwo handlu ludźmi z przymusową prostytucją i wywożeniem kobiet do domów publicznych. Badanie przeprowadzone zostało na losowej, reprezentatywnej próbie 1005 Polaków w wieku 15 i więcej lat, techniką wywiadów bezpośrednich w domu respondentów.

Chcąc zwrócić uwagę na ten ważny problem społeczny i przeciwdziałać zachowaniom ryzykownym, Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie od 2008 roku realizuje działania informacyjne, ostrzegające przed zjawiskiem handlu ludźmi.

W czerwcu 2008 roku, wspólnie z Prokuraturą Apelacyjną w Szczecinie, Zachodniopomorskim Urzędem Wojewódzkim, Urzędem Marszałkowskim oraz Wojewódzkim Kuratorium Oświaty rozpoczęto kampanię profilaktyczną pod hasłem „Nie każdy pociąg jedzie do Hollywood”. Kampania składała się z dwóch głównych etapów i miała na celu zwrócenie uwagi głównie młodych ludzi na zagrożenia wynikające z podejmowania dorywczej pracy za granicą. Pierwszy etap był typowo informacyjny, drugi – szkoleniowy, w bardzo rozbudowanym zakresie trwa do dzisiaj.

Pomysł kampanii miał swoją genezę w analizie aktualnej sytuacji tego problemu. Skala zjawiska handlu ludźmi i wykorzystywania naiwności młodych osób zaczynała narastać. Osoby nie posiadające podstawowej wiedzy o ryzyku stania się ofiarą były łatwym łupem dla przestępców. Celem było podniesienie świadomości prawnej młodych ludzi, tak by byli czujni i zauważali nadchodzące zagrożenia oraz potrafili reagować zanim wydarzy się tragedia. Wspólnie z partnerami policjanci dostrzegli konieczność ofensywnego wyjścia z taką kampanią informacyjną tuż przed rozpoczęciem wakacji. Aby dotrzeć do jak najszerszej części społeczeństwa przygotowano specjalną stronę internetową z najważniejszymi informacjami dotyczącymi procederu handlu ludźmi oraz wskazówkami gdzie i jak szukać pomocy gdy ktoś wpadnie w sidła handlarzy żywym towarem. Zwrócono się także do Kuratorium Oświaty z prośbą o poinformowanie wszystkich dyrektorów szkół o możliwości skorzystania z podanych tam informacji.

W ramach drugiego etapu odbyły się spotkania szkoleniowe z dyrektorami szkół i pedagogami z całego województwa. W ciągu trzech dni – 27,28, 29 października 2008 roku odbyło się sześć szkoleń w Sali Rycerskiej Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie. Zostało wówczas przeszkolonych blisko 400 pedagogów, głównie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Szkolenia zostały przygotowane przez przedstawiciela Prokuratury Apelacyjnej w Szczecinie oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Kadrze
pedagogicznej przedstawiono kluczowe zagadnienia dotyczące zwalczania i zapobiegania handlowi ludźmi oraz system pomocy udzielanej ofiarom tego typu przestępstw. Aby pokazać, że problem naprawdę istnieje, prelegent Policji przedstawił przykłady tego typu spraw prowadzonych w Polsce w ostatniej dekadzie. Były to przykłady osobistych tragedii, które miały zmusić do zastanowienia się i dostrzeżenia konieczności poruszania tych tematów z młodzieżą.

Mając świadomość ogromnego zapotrzebowania na tę tematykę całego środowiska oświatowego postanowiono włączyć całą kampanię informacyjno-szkoleniową do wielu innych przedsięwzięć realizowanych z dziećmi i młodzieżą na terenie całego województwa.

W okresie letnim 2010 roku przeprowadzono działania społeczne o charakterze kampanii informacyjno- edukacyjnej poświęconej zagrożeniom związanym z handlem ludźmi. Kampania nazwana „Nie bądź towarem i nie daj się sprzedać” polegała na umieszczeniu w newralgicznych miejscach Szczecina plakatów, citylightów, diapazonów oraz bilbordów z wizerunkiem zniewolonych kobiet, ofiar handlu ludźmi. Grafika kampanii była bardzo sugestywna, działająca na wyobraźnię mieszkańców jak i turystów odwiedzających nasz region. Podobne plakaty zostały wyeksponowane na terenie wybranych miejscowości nadmorskich oraz tras wyjazdowych województwa zachodniopomorskiego. Ważnym elementem kampanii były ulotki informacyjne, adresowane do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, informujące o zagrożeniach związanych z tego rodzaju przestępczością. Podczas różnego rodzaju spotkań i konferencji są one nadal sukcesywnie przekazywane nauczycielom i wychowawcom placówek oświatowych typu ponadgimnazjalnego.

We wrześniu 2011 roku Wydział Komunikacji Społecznej wspólnie z Wydziałem Kryminalnym KWP w Szczecinie organizuje międzynarodową konferencję na temat zwalczania przestępczości związanej z handlem ludźmi. W spotkaniu wezmą udział policjanci z województwa zachodniopomorskiego, przedstawiciele innych województw, Białorusi i Ukrainy oraz MSWiA i KGP.

(KWP w Szczecinie / mw)

Powrót na górę strony