Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzielnicowy obezwładnił mężczyznę z nożem

Data publikacji 16.09.2011

Wybrał się na obchód, by ustalić sprawców kradzieży tui na zamojskiej Starówce. Nie przypuszczał, że przyjdzie mu się zmierzyć z mężczyzną, który z nożem w ręku zaczepiał przechodniów. Skuteczne zatrzymanie zapobiegło ewentualnemu nieszczęściu. Miejski monitoring zarejestrował jak dzielnicowy poradził sobie z nożownikiem.

Dzielnicowy to policjant, który doskonale zna podległy mu rejon, ma najczęstszy kontakt z mieszkańcami, zna ich problemy. W codziennej służbie dzielnicowi stykają się z wieloma ludzkimi problemami, podejmują różnego rodzaju interwencje, po to by każdy mógł czuć się bezpiecznie.

Tak też i było i w tym przypadku. Aspirant Andrzej Kita, dzielnicowy zamojskiej komendy, był właśnie na obchodzie. Jego rejon służbowy obejmuje między innymi najpiękniejszą część hetmańskiego grodu - Starówkę. Tego dnia, między innymi poszukiwał sprawcy kradzieży tui z ogródków restauracyjnych na zamojskim Starym Mieście. Przeglądając w tym celu miejski monitoring w siedzibie straży miejskiej na bieżącym podglądzie obrazu, zauważył doskonale mu znanego 20-latka. Mężczyzna szedł uliczkami Starówki trzymając w ręku nóż, wymachując nim, rzucając na oślep przed siebie a nawet zadając ciosy przypadkowym przechodniom. Widząc grożące niebezpieczeństwo, dzielnicowy ruszył za nożownikiem. Pod jedną z kamienic zauważył młodzieńca. Chwilę później 20-latek leżał już obezwładniony a jego ręce skuwały kajdanki.

Podczas tej interwencji młodzieniec znieważył funkcjonariusza policji. 20-latek trafił do policyjnego aresztu. Następnego dnia usłyszał zarzuty znieważenia funkcjonariuszy policji. Prokurator zastosował wobec niego policyjny dozór - trzy razy w tygodniu musi meldować się w zamojskiej komendzie. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do roku pozbawienia wolności.

Aspirant Andrzej Kita ma 38 lat. W policji pracuje od 1996 roku. Od 12 lat jest dzielnicowym. Od 10 lat służy pomocą ludziom w tym rewirze. Jak sam przyznaje - bycie dzielnicowym, to więcej niż służba - to powołanie. To również praca, która daje mu ogromną satysfakcję.

(KWP w Lublinie/js)

Film Dzielnicowy obezwładnił mężczyznę z nożem


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Dzielnicowy obezwładnił mężczyznę z nożem (format flv - rozmiar 5.85 MB)

Powrót na górę strony