Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Areszt dla pseudokibica

Data publikacji 19.09.2011

Nawet 10 lat pozbawienia wolności grozi zatrzymanemu przez policję pseudokibicowi, który jest podejrzany m.in. o pobicie, wymuszenia rozbójnicze oraz groźby karalne. Pokrzywdzonymi są nieletni sympatycy innego klubu sportowego. Wobec 22-latka zastosowano już tymczasowy areszt. Kryminalni zatrzymali także 28-letnią kobietę związaną ze stowarzyszeniem kibiców jednej z łódzkich drużyn. Prokuratura przedstawiła jej zarzut podżegania do przestępstwa, za co w tym przypadku grozi do 5 lat więzienia.

Policjanci z Zespołu do Walki z Przestępczością Pseudokibiców działającego w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi uzyskali informację na temat pewnych niepokojących wydarzeń, które miały miejsce na terenie dzielnicy Widzew. Jak się okazało, zastraszeni pokrzywdzeni nie zgłosili tego policji. Dopiero po interwencji kryminalnych sprawa nabrała oficjalnego biegu.

Na bazie zebranego materiału dowodowego ustalono, że 22 lipca 2011 roku kilku napastników zaatakowało dwóch nastolatków. Tłem były pseudokicowskie antagonizmy. Sprawcy, którzy mieli znaczną przewagę nad nieletnimi, w konfrontacji użyli siłowych rozwiązań. Jeden z chłopców został dotkliwie pobity, drugiego przemocą usiłowali zmusić do przekazania pewnych informacji umożliwiających dostęp do forum kibiców klubu, z którym sympatyzuje. Dodatkowo, dopuszczając się wymuszenia rozbójniczego, pozbawili ofiary koszulek i szalików z insygniami klubowymi. Dla jeszcze większego zastraszenia pokrzywdzonych kilka dni później na drzwiach ich domów wywiesili nekrologi i postawili zapalone znicze.

14 września policjanci, bazując na rozpoznaniu środowiska pseudokibiców, w porozumieniu z Prokuraturą Rejonową Łódź –Widzew, zatrzymali 22-letniego łodzianina. Łącznie usłyszał on sześć zarzutów przestępstw, za które grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności. Sąd pozytywnie rozpatrzył wniosek o tymczasowe aresztowanie i podjął decyzję o trzech miesiącach karnej izolacji za kratami.

Kryminalni, chcąc ustalić wszystkie osoby związane z tymi zdarzeniami, nadal pracowali nad sprawą. 15 września zatrzymali 28-letnią kobietę sympatyzującą z jednym z łódzkich klubów. Z zebranego materiału dowodowego wynika, że podżegała ona do przestępstwa a konkretnie nakłaniała do wywierania presji na świadków za pomocą gróźb karalnych. Sprawcy chcieli w ten sposób uniknąć odpowiedzialności karnej. 17 września usłyszała zarzuty, grozi jej do 5 lat pozbawienia wolności. Decyzją prokuratury została oddana pod policyjny dozór, co wiąże się z koniecznością stawiennictwa dwa razy w tygodniu w komisariacie.

Sprawa jest rozwojowa a funkcjonariusze zajmujący się środowiskiem pseudokibiców zapowiadają dalsze zatrzymania.

(KWP w Łodzi/js)
 

Powrót na górę strony