Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukiwali starsze osoby

Data publikacji 20.09.2011

Dwaj młodzi mężczyźni wykorzystywali łatwowierność i dobroć starszych osób, by wyłudzać od nich pieniądze. Dzięki czujności pracowników jednego z koszalińskich banków policjanci zatrzymali sprawców na gorącym uczynku i nie dopuścili do wypłaty prawie 138 tysięcy złotych.

Jak ustalili policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie, inicjatorem przestępczego procederu był 29-latek. Od wiosny tego roku mężczyzna odwiedzał domy starszych osób i proponował im różne usługi oraz sprzedaż, często bezwartościowych, przedmiotów. W kwietniu trafił do mieszkania 80-latka, który w dobrej wierze pochwalił się posiadanymi w banku funduszami. 29-latek postanowił to wykorzystać. Razem poszli do banku, gdzie założyli wspólne konto. Staruszek przelał na nie 87 tysięcy złotych. Młodszy mężczyzna zdążył wypłacić z nowego rachunku 40 tysięcy złotych. Resztę pieniędzy uratowała czujność pracowników banku, którzy nie dopuścili do utraty pozostałych środków finansowych.

29-latek nie poprzestał na tym oszustwie. Razem z 19-letnim kolegą odwiedzili kolejnego starszego pana, któremu zaproponowali montaż wideofonu. Przychodzili do niego kilka razy, prosząc o zaliczki na wykonanie usługi. W sumie wyłudzili w ten sposób 4,5 tysiąca złotych, a obiecanego sprzętu nie zamontowali.

Ostatnim razem koledzy pokusili się o rekordową kwotę. Przypomnieli sobie o wcześniej oszukanym 80-letnim mężczyźnie, który miał na koncie prawie 138 tysięcy złotych. Pod pretekstem korzystnego zakupu akcji młodszy z nich zdołał wyłudzić od starszego 20 tysięcy złotych. Namawiając go na zakup papierów wartościowych, poszedł z nim do banku, gdzie 19-latek założył własny rachunek. Na to właśnie konto 80-latek nieświadomie przelał 138 tysięcy złotych. Młody mężczyzna postanowił od razu skorzystać z pieniędzy i zamówił wypłatę gotówki na poniedziałek. Dzięki czujności i profesjonalizmowi pracowników banku policjanci z wydziału kryminalnego koszalińskiej komendy zatrzymali mężczyznę w momencie, gdy zamierzał podjąć pieniądze w kasie. Jego 29-letni kolega, z którym podzielił się wcześniej uzyskaną gotówką, wpadł w ręce kryminalnych chwilę później. W czasie zatrzymania mężczyzna próbował wprowadzić policjantów w błąd, podając cudze dane osobowe. W jego mieszkaniu znaleziono znaczną sumę pieniędzy.

Dziś pod nadzorem prokuratury będą wykonywane dalsze czynności z udziałem obu zatrzymanych mężczyzn. Za oszustwo w stosunku do mienia znacznej wartości kodeks przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności

(KWP Szczecin / mk)

Film Oszukiwali starsze osoby

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Oszukiwali starsze osoby (format flv - rozmiar 3.49 MB)

Powrót na górę strony