Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zarzuty dla pseudokibiców

Data publikacji 20.09.2011

Policjanci z Namysłowa przedstawili sześciu pseudokibicom zarzuty udziału w nielegalnym zgromadzeniu, w trakcie którego grupa chuliganów rzucała kamieniami i petardami w interweniujących funkcjonariuszy. Podejrzanym o popełnienie przestępstwa grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Wobec 11 innych uczestników zostaną wyciągnięte konsekwencje prawne z kodeksu wykroczeń.

W minioną sobotę o godz. 17.00 na stadionie przy ul. Pułaskiego w Namysłowie odbył się mecz piłkarski pomiędzy NKS Start Namysłów a Odrą Opole. Mecz ten, decyzją zarządu klubu, odbył się bez udziału kibiców. Kluczową, dla podjęcia takiej decyzji, okazała się opinia policjantów o zakwalifikowaniu tego spotkania jako mecz podwyższonego ryzyka. Zarząd klubu z Namysłowa nie był w stanie zapewnić odpowiednich sił i środków na zapewnienie bezpieczeństwa fanom piłki nożnej, którzy chcieliby dopingować swoje drużyny.

W czasie trwania meczu przed zamkniętym stadionem zgromadziło się około 50 kibiców NKS-u Namysłów, którzy wyrażali swoje niezadowolenie w związku z decyzją zarządu klubu, a część z nich próbowała przeskoczyć ogrodzenie i dostać się na stadion. Pseudokibice, poinformowani o nielegalnym zgromadzeniu i wezwani do rozejścia się, zaczęli rzucać petardy dymne i hukowe, a następnie kamienie i odłamki kostki brukowej w kierunku kordonu funkcjonariuszy z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji.

Dowodzący operacją Komendant Powiatowy Policji w Namysłowie, ze względu na zagrożenie życia i zdrowia policjantów, podjął decyzję o użyciu broni gładkolufowej. Funkcjonariusze z pododdziału prewencji po oddaniu strzałów ostrzegawczych, które nie odniosły skutku, wystrzelili z broni gumowe pociski niepenetracyjne. Skutecznie ostudziły one chuliganów, a kryminalni z Namysłowa przystąpili do zatrzymań łamiących prawo kibiców.

Działania policjantów zapobiegły eskalacji chuligańskich zachowań pseudokibiców z Namysłowa. Funkcjonariusze zatrzymali kilkunastu nietrzeźwych młodych mężczyzn, z których: Michał B. (lat 24), Mateusz B. (lat 25), Łukasz W. (lat 18), Jacek W. (lat 17), Damian H. (lat 25) i Jakub Z. (lat 20) usłyszeli zarzuty z art. 254 kk, t.j. czynnego udziału w zbiegowisku, wiedząc, że jego uczestnicy dopuszczają się zamachu na policjantów wykonujących obowiązki służbowe. Jedenastu zatrzymanych chuliganów dopuściło się wykroczeń z ustawy o wychowaniu w trzeźwości.

Funkcjonariusze, dysponując obszernym materiałem dowodowym, planują kolejne zatrzymania.

(KWP w Opolu / mg)

Film Zarzuty dla pseudokibiców

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Zarzuty dla pseudokibiców (format flv - rozmiar 1.95 MB)

Powrót na górę strony