Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

II Memoriał im. Kamili Skolimowskiej

Data publikacji 21.09.2011

Wczoraj po raz drugi w Warszawie odbył się Memoriał Kamili Skolimowskiej - tragiczniej zmarłej w 2009 roku mistrzyni olimpijskiej z Sydney w rzucie młotem. Zawody odbyły się na stadionie Orła przy ulicy Podskarbińskiej 14. Kamila przez 5 lat godziła sportową pasję ze służbą w stołecznej Policji. Na swoim koncie miała olimpijskie złoto w 2000 roku. Była medalistką mistrzostw Europy seniorów i mistrzynią świata i Europy juniorów.

Kamila Skolimowska swoimi wynikami zapisała się złotymi zgłoskami w historii polskiego sportu – powiedziała Irena Szewińska podczas uroczystości pogrzebowych zawodniczki w 2009 roku. Wybitna sportsmenka,mistrzyni olimpijska z Sydney w rzucie młotem, sierżant polskiej Policji zmarła 18 lutego 2009. w Portugalii podczas zgrupowania lekkoatletów. Miała 26 lat.

Wczoraj w Warszawie na stadionie Orła przy ulicy Podskarbińskiej 14, już po raz drugi, odbył się memoriał imienia tej wyjątkowej postaci. Na imprezę przybyli światowej sławy sportowcy, zaś trybuny obiektu zapełniły się po brzegi. Pozytywne emocje i iście sportowa atmosfera panowały na całym stadionie i udzieliły się wszystkim przybyłym.

Swoja przygodę ze sportem Skolimowska rozpoczęła od rzutu młotem. Na rozpoczęcie treningów namówił ją Zbigniew Pałyszko, trener jej brata. Po zaledwie dwóch miesiącach Kamila pobiła dotychczasowy rekord Polski seniorek uzyskując wynik 47,66 m. Miała niespełna 14 lat. Już po roku treningów, w 1997 r., została mistrzynią Europy juniorek. Dwa lata później zdobyła tytuł mistrzyni świata z wynikiem 66,62 m. Mając 18 lat odniosła życiowe zwycięstwo. - Te kilka sekund spędzonych na olimpijskim podium ze złotym medalem na szyi 29 września 2000 w Sydney zmieniło wszystko w moim życiu - powiedziała Kamila po zdobyciu tytułu. Będąc najmłodszą uczestniczką olimpijskiego finału, jako jedyna przekroczyła granicę 70 m, bijąc przy tym rekord Polski i Świata juniorek z wynikiem 71,16 m.

Do dziś w Wydziale Doskonalenia Zawodowego Komendy Stołecznej Policji znajduje się pamiątkowa gablota, w której znajduje się młot Kamili, z którego korzystała w trakcie ćwiczeń.

(KSP / rd)

Powrót na górę strony