Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Po 66 latach odzyskano obraz Czajkowskiego

Data publikacji 27.09.2011

Policjanci odzyskali obraz Józefa Czajkowskiego z 1903 roku "Cmentarz Ojców Reformatów w Krakowie", który poszukiwany był przez Polskę jako strata wojenna i który prawdopodobnie został skradziony z Muzeum Śląskiego w Katowicach. Odzyskano także inne dzieła sztuki, które w tej chwili badane są przez specjalistów Muzeum Narodowego w Szczecinie. Po zakończeniu postępowania obraz Czajkowskiego po 66 latach wróci do muzeum w Katowicach.

Początkiem sprawy było zgłoszenie, które w lipcu 2011 roku wpłynęło do Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Wówczas do komendy  zgłosiła się 56-latka, która poinformowała, że została okradziona przez członka rodziny. Twierdziła, że skradziono dużą ilość obrazów, porcelanę, srebra i inne dzieła sztuki należące do jej męża. Kobieta wręczyła policjantom płytę DVD ze zdjęciami dzieł sztuki, które pozostały w posiadaniu jej męża.

Po przejrzeniu płyty, okazało się, że na obrazach znajdują się sygnatury muzealne. Zdjęcia zostały więc przesłane do Komendy Głównej Policji, skąd przekazano je do ośrodków rządowych zajmujących się przeciwdziałaniem kradzieżom dzieł sztuki. Po kilku dniach pracownice Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prowadzące rejestr strat wojennych, przekazały informację, że jeden z obrazów widocznych na zdjęciu został prawdopodobnie skradziony z Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Po informacji z MKiDN, Wojewódzki Konserwator Zabytków złożył zawiadomienie m.in. w sprawie skradzionego obrazu. Prokurator wydał nakaz przeszukania i zabezpieczenia całej kolekcji w związku z podejrzeniem, że dzieła sztuki uzyskane zostały nielegalnie.

Podczas czynności na miejscu, ustalono że Antoni M., by ukryć kolekcję zbudował specjalny dwukondygnacyjny betonowy bunkier z przesuwanymi ścianami i licznymi skrytkami, w których trzymał zbiory. Nie wpuszczał tam nikogo, nawet najbliższej rodziny.

W trakcie przeszukania ustalono, że znajdują się tam obrazy o bardzo dużej wartości artystycznej i historycznej. Wiele z nich jest w złym stanie, ze względu na kurz i wilgoć panujące w pomieszczeniu. Obrazy pochodziły z różnych okresów, nawet z renesansu - jeden z 1532 r.

Przy udziale pracowników Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz pracowników Muzeum Narodowego w Szczecinie zabezpieczono całą kolekcję, którą następnie przewieziono do Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Policjanci Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Szczecinie potwierdzili, że odzyskany obraz Józefa Czajkowskiego z 1903 roku pt. „Cmentarz Ojców Reformatów w Krakowie”, jest obrazem poszukiwanym przez Polskę jako strata wojenna. Na odwrocie dodatkowo zachowały się numery identyfikacyjne Muzeum Śląskiego w Katowicach. Obrazy Józefa Czajkowskiego na aukcjach osiągają wartość do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Ponieważ sprawa dotyczy straty wojennej odrębne postępowanie wszczęli również prokuratorzy szczecińskiego oddziału IPN. Po zakończeniu postępowania obraz Czajkowskiego po 66 latach wróci do muzeum w Katowicach.

Policja wspólnie z Prokuraturą wyjaśnia wszystkie wątki dotyczące pochodzenia i obrotu poszczególnymi dziełami sztuki.

Obecnie kolekcja jest badana przez specjalistów Muzeum Narodowego w Szczecinie, a zdjęcia poszczególnych dzieł zostały przesłane do Krajowego Zespołu dw. z Przestępczością Przeciwko Dziedzictwu Narodowemu Komendy Głównej Policji, Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, MKiDN, placówek Interpolu i innych agencji zajmujących się identyfikacją utraconych dzieł sztuki. Fotografie obrazów i grafik malarstwa włoskiego analizowane są nawet przez specjalistyczną grupę karabinierów z Rzymu, pod kątem ustalenia ich pochodzenia.

Śledztwo prowadzi Prokuratura Rejonowa Szczecin-Zachód w Szczecinie.

(KWP w Szczecinie/js)
 

Film Po 66 latach odzyskano obraz Czajkowskiego

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Po 66 latach odzyskano obraz Czajkowskiego (format flv - rozmiar 8.74 MB)

Powrót na górę strony