Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nielegalna hodowla ptaków?

Data publikacji 28.09.2011

53-letni mieszkaniec jednej z miejscowości pod Opolem hodował kilkadziesiąt ptaków różnych gatunków, w tym chronionych Konwencją Waszyngtońską CITES, najprawdopodobniej bez wymaganej dokumentacji oraz w niewłaściwych warunkach. Za złamanie obowiązujących przepisów grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci do walki z przestępstwami gospodarczymi z Komendy Wojewódzkiej oraz Miejskiej Policji w Opolu uzyskali informację, że jeden z mieszkańców powiatu opolskiego zajmuje się hodowlą zwierząt chronionych Konwencją Waszyngtońską CITES oraz przemytem i handlem gatunkami chronionymi z krajów strefy Schengen do Europy Wschodniej.

24 września br. Policjanci, funkcjonariusze celni oraz wojewódzkiego i powiatowego inspektoratu weterynaryjnego przeszukali pomieszczenia gospodarcze użytkowane przez 53-latka. Ujawniono ponad 50 ptaków różnych gatunków, w tym ujętych w załącznikach CITES. W hodowli znajdował się również kuc szetlandzki - według wstępnych ustaleń będących na miejscu lekarzy weterynarii, właściciel okazał najprawdopodobniej sfałszowany paszport konia.


Policjanci podczas przeszukania ujawnili i zabezpieczyli dokumentację związaną z obrotem zwierzętami, w tym opieczętowane dokumenty in blanco. Na podstawie kontroli obrączek oraz dokumentów stwierdzono, że niektóre okazy ptaków znajdujące się w hodowli nie odpowiadają okazom figurującym w dokumentacji. Obecni na miejscu lekarze weterynarii wyrazili też opinię, że hodowla nie spełnia norm i wymogów między innymi związanych z wymiarami klatek, przewozem, identyfikacją i rejestracją zwierząt określonych przez ustawę o weterynarii. Ponadto 53-latek nie posiadał zgłoszenia o obrocie zwierzętami, które powinien złożyć w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii.

Zebrane przez policjantów materiały dały podstawę do wszczęcia postępowania karnego. W przypadku potwierdzenia wstępnych ustaleń, 53-letni mieszkaniec powiatu opolskiego musi liczyć się z odpowiedzialnością karną, wynikającą między innymi z naruszenia przepisów ustawy o ochronie przyrody, rozporządzenia Rady (WE) w sprawie ochrony dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi oraz prawa łowieckiego. Grozi mu kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Opolu/js)
 

Powrót na górę strony