Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zlikwidowano fabrykę papierosów

Data publikacji 20.10.2011

Policjanci z CBŚ zlikwidowali nielegalną fabrykę papierosów. W specjalnie zaadaptowanych pomieszczeniach odnaleźli m.in. kompletną, profesjonalną linię produkcyjną do krojenia, suszenia i konfekcjonowania tytoniu oraz prawie tonę gotowej krajanki i liście tytoniu o łącznej wartości około miliona złotych. Do sprawy zatrzymanych zostało 11 osób – członków zorganizowanej grupy przestępczej. Są to osoby w wieku od 23 do 35 lat, mieszkańcy województw małopolskiego i świętokrzyskiego; wśród nich jest kobieta.

Jak ustalili funkcjonariusze, lider grupy, 35-letni mężczyzna, zorganizował proceder z najmniejszymi szczegółami, dbając m.in. o przestrzeganie przyjętych zasad w podziale ról między członkami grupy. Tylko nieliczni mieli dostęp do informacji o „zarządzaniu” prowadzonym interesem oraz do miejsca, w którym odbywała się produkcja. Pozostali członkowie pełnili role pośredników, docierając do odbiorców produkowanego towaru. Zadbano także o dozorowanie miejsca produkcji – zabudowania były wyposażone w monitoring.

Mimo to policjanci Centralnego Biura Śledczego, pracujący nad tą sprawą, wspólnie z funkcjonariuszami komendy wojewódzkiej Policji w Krakowie i funkcjonariuszami Izby Celnej w Krakowie, wspierani przez policyjnych antyterrorystów, dotarli do miejsca nielegalnej produkcji. W zabudowaniach gospodarczych, specjalnie zaadaptowanych na potrzeby produkcji, odnaleziono profesjonalną – kompletną – linię technologiczną służącą do krojenia, suszenia i konfekcjonowania tytoniu. Zabezpieczono także duże ilości tytoniu - liści, jak też przetworzonego już, w postaci krajanki - o wartości około miliona złotych.

Na gorącym uczynku przestępstwa, w trakcie produkcji wyrobów tytoniowych, policjanci zatrzymali dwie osoby, a niedługo później kolejnych dziewięć, zaangażowanych w przestępczy proceder. Wszyscy zostali już przesłuchani, przedstawiono im zarzuty – w tym m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (organizatorowi procederu dodatkowo – kierowania taką grupą), wobec pięciu podejrzanych zastosowano tymczasowe aresztowanie.

Grupa działała co najmniej od stycznia br. Od okolicznych rolników skupowano tytoń, który następnie trafiał do „fabryki”, gdzie był suszony i przetwarzany. Wyprodukowane wyroby tytoniowe (w postaci krajanki lub skonfekcjonowane – prawdopodobnie pod nazwą znanej marki) odsprzedawano hurtownikom lub trafiały do „sprzedaży detalicznej”, na przykład na place handlowe.

Według wstępnych szacunków straty Skarbu Państwa związane z uszczupleniami należnego podatku akcyzowego wynoszą ponad 1,3 mln złotych.

Śledztwo w tej sprawie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Sprawa ma charakter rozwojowy, przewidywane są dalsze zatrzymania.

(KWP w Krakowie / mg)

Powrót na górę strony