Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci udaremnili wypłatę 190 tysięcy euro

Data publikacji 04.11.2011

Policjanci z wolskiego wydziału zwalczającego przestępczość gospodarczą, zatrzymali 39-letniego Jacka R. i 41-letniego Łukasza P. Obaj mężczyźni podejrzani są o włamanie na konto bankowe obywatela Hiszpanii metodą tzw. phishingu. Gdy pracownicy banku zorientowali się, że pieniądze w kwocie prawie 190 tysięcy euro prawdopodobnie pochodzą z przestępstwa, zablokowali konto. Mężczyźni wpadli w policyjna zasadzkę, gdy stawili się w banku. Za ten rodzaj przestępstwa grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Pod koniec października jeden z dużych banków zaalarmował wolskich policjantów. Miał podejrzenie, że na jedno z firmowych kont wpłynęły pieniądze pochodzące prawdopodobnie z przestępstwa phishingu. Sprawą natychmiast zajęli się specjaliści z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą. Jak ustalili śledczy, w czerwcu Jacek R. kupił firmę z szerokim zakresem usług. Na podstawie dokumentów firmowych założył rachunek bankowy. W ciągu kilku dni na konto wpływały w pięciu transzach kwoty pieniędzy w łącznej kwocie prawie 190 tysięcy euro. Okazało się, że pieniądze pochodzą z włamania na konto bankowe obywatela Hiszpanii.

Czujność i podejrzliwość pracowników banku doprowadziła do zablokowanie konta firmowego. Uniemożliwiono podjęcie gotówki i wezwano Policję. Kiedy 39 -letni Jacek R. i 41-letni Łukasz P. zorientowali się, że nie mogą podjąć gotówki, zgłosili się do placówki bankowej. Wtedy wpadli prosto w ręce funkcjonariuszy policji. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani i trafili do policyjnej celi. W prokuraturze rejonowej usłyszeli zarzuty włamania, naruszenia tajemnicy korespondencji i oszustwa komputerowego. Za ten czyn grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

Sprawa jest rozwojowa. Wolscy śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

(KSP / mw)

Film Policjanci udaremnili wypłatę 190 tysięcy euro

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Policjanci udaremnili wypłatę 190 tysięcy euro (format flv - rozmiar 4.36 MB)

Powrót na górę strony