Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Płacisz za zakupy przez Internet – bądź ostrożny!

W ostatnich latach handel z wykorzystaniem Internetu rozwija się bardzo szybko. Coraz więcej osób korzysta ze sklepów internetowych oraz portali aukcyjnych. Jest to wykorzystywane przez oszustów, którzy nie przebierają w środkach, bazując przede wszystkim na naiwności i nieświadomości przeciętnego użytkownika Internetu. Pamiętajmy, że nowe technologie, które mają nam ułatwić codzienne życia niosą za sobą także zagrożenia, jak chociażby to, że wykorzystają je również przestępcy.

Zasadniczą kwestią przy dokonywaniu zakupów przez Internet jest sposób realizacji płatności za zakupiony bądź wylicytowany towar.

Unikajmy bezwzględnie dokonywania zapłaty za zakupiony towar poprzez różne systemy płatności, nie pozwalają w żaden sposób zidentyfikować odbiorcę naszej płatności, są to m.in. punkty agencyjne, za pośrednictwem których można realizować przekazy pieniężne lub ostatnio wprowadzany system zdalnego przekazywania pieniędzy poprzez sieć bankomatów, umożliwiający dokonywanie wypłat bez konieczności posiadania karty bankomatowej, a jedynie posiadając telefon komórkowy – Hal-Cash.

W celu skorzystania z usługi Hal-Cash i pobrania gotówki z bankomatu, potrzebne są wyłącznie kody, które można otrzymać np. SMS-em, bezpośrednio po zleceniu dokonanym przez nadawcę. Dokonujący wpłaty musi jedynie podać kwotę, numer telefonu komórkowego odbiorcy przelewu oraz 4-cyfrowy kod PIN. System generuje drugi kod, który musi zostać przekazany odbiorcy SMS-em. Do dokonania wypłaty, odbiorca musi jedynie w bankomacie realizującym usługę Hal-Cash wprowadzić swój numer telefonu, otrzymany kod oraz kwotę pieniędzy, którą przekazał mu wpłacający.

W przypadku zaistnienia oszustwa, przestępca wybiera nasze pieniądze w każdym miejscu naszego kraju, a pozostaje po nim jedynie numer telefonu komórkowego, który najczęściej jest numerem pre-paid, użytym raz do popełnienia przestępstwa.

(BK KGP/js)
 

Powrót na górę strony