Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zlikwidowana fabryka „lewych” papierosów

Data publikacji 25.11.2011

Śląscy policjanci zlikwidowali w okolicach Poznania nielegalną fabrykę i magazyn papierosów. Zatrzymano ośmioro obywateli Bułgarii pracujących przy obsłudze linii produkcyjnej. Funkcjonariusze przejęli m.in. 5,5 tony tytoniu i 1,5 mln gotowych papierosów, oraz materiały przygotowane do produkcji papierosów wraz z kompletną linią technologiczną. Według szacunkowych danych Skarb Państwa mógł stracić na tym procederze 4 miliony złotych.

Od kilku miesięcy policjanci z Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach poszukiwali źródeł pochodzenia papierosów marki JIN LING pojawiających się w sprzedaży na Śląsku. Informacje, jakie zdobywali sukcesywnie stróże prawa, prowadziły do Wielkopolski. Śledczy, rozpracowując tę sprawę ustalili, że w jednej z hal magazynowych pod Poznaniem działa nielegalna fabryka papierosów. Policjanci nawiązali współpracę z poznańskimi celnikami i wczoraj przeprowadzili wspólną akcję likwidacji przestępczego zakładu.

Wewnątrz zatrzymano ośmioro obywateli Bułgarii – wśród nich cztery kobiety. W hali znajdowała się kompletna, wysokowydajna linia produkcyjna. Ponadto stróże prawa przejęli ponad dwie tony tytoniu, 350 tysięcy filtrów do papierosów, 450 tys. papierosów przygotowanych do paczkowania, kilkaset tysięcy kartonów do konfekcjonowania w paczki gotowych wyrobów. Jak ustalili śledczy, Bułgarzy nie opuszczali hali produkcyjnej, w której pracowali i mieszkali tam, by zmniejszyć ryzyko „wpadki”.

Podczas realizacji sprawy śląscy policjanci i funkcjonariusze Izby Celnej w Poznaniu zlikwidowali również magazyn nielegalnych papierosów i tytoniu. Usytuowany był on w pobliskiej miejscowości, w wynajętych pomieszczeniach gospodarczych. Tam stróże prawa zabezpieczyli prawie 1.000.000 gotowych papierosów, ponad 3 tony krajanki tytoniowej i kolejne setki tysięcy filtrów oraz opakowań z nadrukiem, przeznaczonych do paczkowania „lewych” używek.

Jak szacują policjanci i celnicy straty Skarbu Państwa z tytułu nieuregulowanych należności podatkowych sięgają kwoty 4.000.000 zł.

(KWP w Katowicach / mw)

Film Zlikwidowana fabryka „lewych” papierosów

Opis filmu: papierosy, fabryka


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Zlikwidowana fabryka „lewych” papierosów (format flv - rozmiar 2.27 MB)

Powrót na górę strony
Polska Policja