Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Historyczne dokumenty na poddaszu komendy

Data publikacji 25.11.2011

Historyczne dokumenty z czasów pruskich znaleźli robotnicy podczas remontu dachu budynku Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. Wczoraj Tomasz Balcerowski - prezes firmy Ekoinbud, która wykonuje prace remontowe komendy, przekazał to znalezisko Komendantowi Miejskiemu Policji w Gdańsku – mł.insp. Zbigniewowi Pakule.

Wczoraj odbyło się spotkanie Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku – mł. insp. Zbigniewa Pakuły i Tomasza Balcerowskiego – prezesa firmy Ekoinbud, która prowadzi prace remontowe komendy. Podczas spotkania doszło do przekazania historycznych dokumentów i gazet, które znaleziono w trakcie remontu dachu gdańskiej komendy. Obecny na spotkaniu Marcin Westphal – historyk związany z Muzeum II Wojny Światowej, dokonał pierwszej analizy tego historycznego znaleziska.

Wstępnie wiadomo już , że najstarszy dokument tego zbioru pochodzi z 1791 roku. Po wstępnej analizie wygląda na to, że ten dokument to korespondencja o sytuacji w Prusach Wschodnich związana z pracami rolnymi. Całe znalezisko to około 60 kartek formatu A4, a także kilka przedwojennych gazet, w tym polska Gazeta Handlową z 16 maja 1930 r., napisana niespotykaną obecnie polszczyzną.

Po dokładnym zbadaniu wszystkich dokumentów, najprawdopodobniej zostaną one przekazane do muzeum.

(KWP w Gdańsku / mg)

Powrót na górę strony
Polska Policja