Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odzyskano kolejne antyki skradzione we Francji

Data publikacji 02.12.2011

Kolejne dwa obrazy, lampę i żyrandol skradzione z dworku na południu Francji zabezpieczyli kryminalni z Komendy Stołecznej Policji w jednej z podwarszawskich galerii. W tej sprawie policjanci zatrzymali 32-letniego Dominika W. podejrzanego o kradzież z włamaniem do francuskiego dworku. Zarzuty usłyszeli również właściciel i pracownik galerii. Do tej pory w tej sprawie funkcjonariusze odzyskali już 37 antyków, których wartość oszacowano na 500 tys. złotych.

Przypomnijmy: Policjanci Wydziału Kryminalnego stołecznej Policji zajmujący poszukiwaniem skradzionych dzieł sztuki stale monitorują rynek antykwaryczny, sprawdzają oferty domów aukcyjnych i galerie sztuki.

Od policjantów z Francji stołeczni kryminalni uzyskali informację operacyjną, z której wynikało, że w latach 2009-2010 z dworku na południu Francji skradziono antyki w postaci obrazów, rzeźb, świeczników, figurek i mebli. Skradzione przedmioty najprawdopodobniej trafiły do Polski.

Kryminalni KSP wspólnie z policjantami z Biura Kryminalnego KGP natychmiast rozpoczęli czynności operacyjne i procesowe, które doprowadziły ich najpierw do jednej z galerii na warszawskim Mokotowie. Tam policjanci zabezpieczyli 5 obrazów i 3 rzeźby skradzione z dworku we Francji. Ustalili też osobę, która w tej galerii zakupiła kolejny ze skradzionych obrazów. Obraz został odzyskany. Ceny obrazów wystawionych do sprzedaży w galerii kształtowały się od kilkuset do nawet ponad stu tysięcy złotych.

Następnym krokiem funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego było ustalenie osoby, która wstawiła do galerii obrazy i rzeźby. Okazało się, że jest to mieszkaniec Giżycka. W związku z tym kryminalni z Warszawy zwrócili się o pomoc do kolegów z Wydziału Kryminalnego komendy w Giżycku. Funkcjonariusze z miejscowej komendy zatrzymali podejrzanego 32-letniego Dominika W. W jego mieszkaniu policjanci zabezpieczyli kolejne przedmioty skradzione we Francji. Wśród nich ponad 20 pucharów i świeczników. Mężczyznę przewieziono do Warszawy. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie mu zarzutów kradzieży z włamaniem do dworku na południu Francji. Sąd zastosował wobec niego areszt tymczasowy na 2 miesiące.

Kryminalni z KSP wiedzieli, że to nie jedyna osoba zamieszana w przestępczy proceder. Dotarli do kolejnej galerii w okolicy Warszawy, gdzie odzyskali kolejne 2 obrazy i zatrzymali kierownika galerii 37-letniego Sebastiana G., który w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie usłyszał zarzut paserstwa. Został objęty dozorem policyjnym i poręczeniem majątkowym w wysokości 10 tys. złotych. Zarzut paserstwa usłyszał również właściciel galerii 60-letni Marek G. On również został objęty dozorem Policji i poręczeniem majątkowych w wysokości 6000 złotych.

Policjanci pracujący nad odzyskaniem kolejnych, skradzionych na południu Francji przedmiotów pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie, dotarli do galerii pod Warszawą, gdzie zabezpieczyli 2 kolejne obrazy, lampę i żyrandol skradzione z dworku na południu Francji.

Do chwili obecnej kryminalni KSP odzyskali już 37 skradzionych antyków, których wartość oszacowano na 500 tys. złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

(KSP / mw)

Film Odzyskano kolejne antyki skradzione we Francji

Opis filmu: kradzież, sztuka

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Odzyskano kolejne antyki skradzione we Francji (format flv - rozmiar 3.26 MB)

Powrót na górę strony