Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbito grupę handlarzy nielegalnymi papierosami

Data publikacji 02.12.2011

Policjanci z Rzeszowa rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się przemytem i sprzedażą papierosów bez polskich znaków akcyzy na terenie kraju. Zatrzymano 14 osób, w mieszkaniach których podczas przeszukań zabezpieczono nielegalne papierosy oraz dokumenty wskazujące na powiązania pomiędzy członkami grupy. Straty jakie poniósł Skarb Państwa w wyniku przestępczej działalności grupy oszacowano na około 4,5 mln zł.

Nad tą sprawą policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Rzeszowie pracowali od początku 2011 roku, kiedy uzyskali pierwsze
informacje o tym, że na terenie województwa podkarpackiego działa zorganizowana grupa przestępcza, zajmująca się przemytem i dystrybucją papierosów bez polskich znaków akcyzy. Policjanci weryfikowali te informacje i zbierali dowody przestępczej działalności grupy. Jak ustalili, każdy z jej członków wypełniał swoje zadania - część z nich zajmowała się skupowaniem przemycanych papierosów (głównie na terenie powiatu przemyskiego), inni przewozili je w wyznaczone miejsca, a jeszcze inni zajmowali się ich dystrybucją.

Policjantów rozpracowujących grupę wspierali funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Korczowej. Brali udział w pozyskiwaniu i analizie informacji, uczestniczyli też w zatrzymaniach, przeszukaniach i doprowadzeniach podejrzanych do Prokuratury Okręgowej w Przemyślu, która koordynuje śledztwo w tej sprawie.

Końcem listopada, w 20 miejscach na terenie całego Podkarpacia funkcjonariusze przeprowadzili przeszukania. W wyniku tych czynności ujawnili 8 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy skarbowej, kilkanaście telefonów komórkowych i dokumenty wskazujące na powiązania między członkami grupy. Zatrzymano w sumie 14 osób w wieku od 25 do 62 lat, którym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Wstępnie oszacowano, że w wyniku działalności grupy Skarb Państwa stracił około 4,5 mln zł z tytułu podatku akcyzowego.

Wobec zatrzymanych prokurator zastosował policyjne dozory i zakazy opuszczania kraju, a także poręczenia majątkowe. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono też 60 tys. złotych w gotówce i 7 samochodów o łącznej wartości 55 tys. zł.

Podejrzanym grożą kary do 5 lat pozbawienia wolności i wysokie grzywny.

(KWP w Rzeszowie / mw)

Powrót na górę strony