Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Tydzień Bezpieczeństwa RD

Data publikacji 05.12.2011

Na drogach całego świata co roku ginie ponad 1,2 miliona osób, w samej Unii Europejskiej ponad 39 tysięcy. Rozpoczynający się tydzień jest Tygodniem Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Polsce jest znakomitą okazją zwrócenia uwagi kierowcom, motocyklistom, rowerzystom i pieszym na bezpieczeństwo na drodze.

Ogłoszenie Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego jest znakomitą okazją do zwrócenia uwagi użytkownikom dróg na podstawowe problemy, z jakimi mogą spotkać się na drogach, a także do podejmowania działań edukacyjnych skierowanych zarówno do osób dorosłych jak też dzieci i młodzieży.

Dane na temat ofiar wypadków drogowych budzą grozę, każdego roku na drogach całego świata ginie ponad 1,2 mln osób, z czego w samej tylko UE ponad 39 tys. osób. Szacuje się, że w 2020 roku obrażenia doznane w wyniku tych zdarzeń zajmą 3 miejsce wśród globalnych chorób i obrażeń.

Priorytetem Policji nie tylko polskiej, ale w całej Unii Europejskiej są działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego zmierzające do ograniczenia liczby śmiertelnych ofiar wypadków.

W Polsce liczba wypadków i ofiar tych zdarzeń zdecydowanie maleje mimo, że przybywa na drogach samochodów. W porównaniu do 1991 roku kiedy to mieliśmy aż 7900 ofiar śmiertelnych w 2010 roku liczba ta spadła aż o 4000 tysiące. Mówiąc o wypadkach drogowych należy wziąć pod uwagę, iż lata 90-te zapoczątkowały w naszym kraju gwałtowny rozwój motoryzacji. W 1991 roku po polskich drogach poruszało się blisko 9 milionów pojazdów silnikowych tj. (motocykli, samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów itp.). Po upływie 20 lat w roku 2010 liczba zarejestrowanych pojazdów silnikowych w Polsce wyniosła prawie 24 miliony z czego ponad 16 milionów to samochody osobowe!!!

Zabici w wypadkach drogowych w Polsce na przestrzeni lat na tle zarejestrowanych pojazdów silnikowych

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji zwraca się z apelem do wszystkich instytucji i organizacji działających na rzecz brd a także do mediów - o efektywne wykorzystanie tej inicjatywy do podnoszenia świadomości społecznej na temat odpowiedzialnych zachowań na drodze. Pamiętajmy, że ceną lekkomyślności czy błędu popełnionego w ruchu drogowym jest ludzkie życie!

BRD KGP / kj

Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego - Lublin >>

Powrót na górę strony
Polska Policja