Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowie przed sądem za oszustwa na portalach aukcyjnych

Data publikacji 19.12.2011

46 oszukanych osób z terenu całego kraju i ponad 40 tys. złotych strat - to bilans przestępczej działalności 29-letniego mieszkańca Dzierżoniowa, który na jednym z ogólnopolskich portali internetowych oferował do sprzedaży meble, których nie miał. Za oszustwo grozi mu teraz kara do 8 lat pozbawienia wolności oraz obowiązek naprawienia szkody.

19 grudnia br. policjanci z referatu dw. z przestępczością gospodarczą dzierżoniowskiej komendy powiatowej skierowali do prokuratury akta przeciwko 29-letniemu przedsiębiorcy. Podejrzany na przełomie 2010 i 2011 oferował do sprzedaży, za pośrednictwem aukcyjnych portali internetowych, całą gamę mebli tapicerowanych oraz stołowych. Wygrywający aukcje wpłacał pieniądze na jego konto, a meble miał otrzymać w terminie do 6 tygodni. Niestety do żadnego z kupujących meble nie trafiły. Pokrzywdzeni nie otrzymali również zwrotu pieniędzy.

W ten sposób oszukanych zostało 46 osób z terenu całego kraju, na łączną sumę ponad 40 tys. złotych. Teraz oszust internetowy za swoje czyny odpowie przed sądem.

Policja ostrzega przed oszustwami internetowymi

Polacy coraz chętniej kupują przez Internet. To wygodne, gdyż, nie ruszając się sprzed monitora, można zamówić dowolny produkt z dostawą do domu. W sieci nie ma kolejek, godzin spędzonych na chodzeniu między półkami. Niestety, tak jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym, możemy paść ofiarą oszusta lub złodzieja.

Policja radzi, co zrobić, by zakupy w sieci były możliwie bezpieczne

Przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze wobec sprzedającego kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ustalić i zatrzymać. Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych. Przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o sprzedawcy i sprawdźmy jego rzetelność, wynikającą z opinii o jego wcześniejszych transakcjach. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność.

Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a przy adresie oznaczenie "https". Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze. Jeśli sprzedawca nie dopuszcza takiej formy płatności, to powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na taką ofertę. Otrzymując ofertę e-mailem, nie korzystajmy z linków - na stronę sklepu wejdźmy, wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób przekserowania na strony podszywające się pod legalnie działające sklepy.

Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko lub urwie się kontakt ze sprzedającym, zadzwońmy na policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dla policji istotny materiał.

(KWP we Wrocławiu / mg)

Powrót na górę strony