Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbito największą grupę przestępczą w kujawsko-pomorskim

Data publikacji 20.12.2011

Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym zostali zatrzymani przez policjantów we wtorek rano w Bydgoszczy i pod Wrocławiem. Dowody zgromadzone przeciwko nim świadczą, że od 2001 roku wprowadzili do obrotu narkotyki warte ponad 21 milionów złotych. Policjanci wiedzieli, że osoby te są niebezpieczne i bezwzględne, dlatego w działaniach uczestniczyli funkcjonariusze z Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP i antyterroryści z Wrocławia.

Rozbita przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy zorganizowana grupa o charakterze zbrojnym była największą i najniebezpieczniejszą organizacją przestępczą, działająca na terenie województwa kujawsko-pomorskiego od 2001 roku. Praca nad gromadzeniem dowodów, ustalaniem członków grupy oraz ról, jakie w niej pełnili, a także przestępstw, których dokonywali, zajęła policjantom ponad dwa lata. W rozpracowaniu grupy brali udział kryminalni z KWP w Bydgoszczy, a także policjanci CBŚ.

Dziś wiemy już, że nie wszystkie przestępstwa zostały w ogóle zgłoszone organom ścigania przez pokrzywdzonych. Materiał zgromadzony przez kryminalnych dowodzi, że członkowie grupy zajmowali się handlem narkotykami w dużych ilościach. W czasie swojej działalności wprowadzili do obrotu nie mniej niż 490 kg amfetaminy, 340 kg marihuany oraz 300 tys. tabletek ekstazy. Czarnorynkowa wartość tych narkotyków szacowana jest na kwotę ponad 21,5 mln złotych. Materiał dowodowy świadczy także o innych przestępstwach dokonanych przez członków tej grupy. Były to wymuszenia haraczy, usiłowanie zabójstwa czy czerpanie korzyści z nierządu.

Policjanci wiedzieli, że osoby te są niebezpieczne i bezwzględne. Zatrzymanie członków grupy musiało zostać precyzyjnie przygotowane i utrzymywane do ostatniego momentu w największej tajemnicy. Do działań ściągnięto także policjantów z Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP i Antyterrorystów z Wrocławia. We wtorek rano policjanci weszli do ponad 10 mieszkań i różnych zabudowań na terenie Bydgoszczy i województwa dolnośląskiego. Zatrzymali łącznie 6 mężczyzn w wieku od 32 do 43 lat, mieszkańców Bydgoszczy. Wśród nich jest przywódca tej grupy o pseudonimie „Kadafi”. Inni zatrzymani to znani w światku przestępczym „Jurgen”, „Stachu”, „Maciula”, „Pawełek” i „Siuda”. Wszyscy w przeszłości karani za wymuszenia rozbójnicze i handel narkotykami w znacznych ilościach. W mieszkaniach tych osób policjanci zabezpieczyli pistolet 9mm, amunicję ostrą, maczetę, toporek i bagnet.

Zatrzymani zostaną doprowadzani do Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy, gdzie prokurator nadzorujący śledztwo będzie stawiał im zarzuty.

(KWP w Bydgoszczy / mg)

Powrót na górę strony