Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Finał śledztwa w sprawie przemytu papierosów

Data publikacji 03.01.2012

Policjanci z Wydziału Dochodzeniowo Śledczego KWP w Szczecinie zakończyli czynności w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem papierosów. W śledztwie zarzuty usłyszało łącznie 18 osób, wobec których Prokuratura Okręgowa w Szczecinie skierowała już do sądu akty oskarżenia. Szacuje się, że objęty tym postępowaniem nielegalny proceder naraził Skarb Państwa na straty w wysokości kilku milionów złotych.

Śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy zajmującej się przemytem papierosów zza wschodniej granicy Polski docelowo do Niemiec trwało od maja 2008 roku. W czynności oprócz policjantów zaangażowani byli funkcjonariusze Straży Granicznej oraz Izby Celnej. W toku postępowania sukcesywnie zatrzymywano poszczególnych członków grupy oraz odzyskiwano nielegalne papierosy. Szacuje się, że przestępczy proceder mógł trwać od końca 2005 r. Nielegalne papierosy z Rosji i Ukrainy kupowane były przez podejrzanych na terenie województw pomorskiego i warmińsko – mazurskiego. Stamtąd transportowano je do magazynów na terenie Szczecina. Kolejne osoby zajmowały się przepakowywaniem kontrabandy i jej transportowaniem do docelowego rynku zbycia na terenie Berlina. Jak ustalono, grupa ta dokonała przemytu 37 milionów sztuk papierosów różnych marek, narażając Skarb Państwa na uszczuplenie należności podatkowych i celnych w kwocie nie mniejszej niż 9 milionów 660 tysięcy złotych. W trakcie sprawy funkcjonariusze udaremnili przemyt kolejnych partii papierosów zabezpieczając łącznie 50 tysięcy paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy o wartości rynkowej około 500 tysięcy złotych.

Jednym z przełomowych momentów postępowania było zatrzymanie na początku 2011 roku 35-letniego Tomasza P. i 37-letniego Piotra R. - odpowiedzialnych za kierowanie przestępczym procederem. Ta dwójka była poszukiwana listami gończymi, a w ręce policjantów z KWP w Szczecinie wpadli na terenie Gorzowa Wielkopolskiego.

W sumie w toku śledztwa zatrzymano 18 osób, z których 14 usłyszało zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Oprócz zarzutów dotyczących bezpośrednio obrotu nielegalnymi papierosami, w stosunku do niektórych osób zarzuty dotyczą także przestępstwa określonego w art. 299 kk – tzw. prania brudnych pieniędzy.

Prowadzący sprawę prokurator z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie tuż przed końcem 2011 roku sporządził akty oskarżenia i skierował je do sądu. Podejrzanym może grozić do 10 lat więzienia.

(KWP w Szczecinie / mw)
 

Powrót na górę strony