Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚ zlikwidowało nielegalny tytoniowy biznes

Data publikacji 12.01.2012

Policjanci CBŚ uderzyli w nielegalny biznes - funkcjonariusze skonfiskowali w sumie 917,5 kg wysuszonego i pociętego tytoniu przygotowanego do sprzedaży. Siedmiu mężczyzn zamieszanych w tę przestępczą działalność usłyszało już zarzuty. Jak wynika z wyliczeń, nie płacąc za akcyzę, uszczuplili oni skarb państwa na ponad 526 tys. złotych.

Policjanci CBŚ uzyskali informację o nielegalnej produkcji tytoniu, który miał trafiać do odbiorców m.in. z powiatu lipnowskiego. Na tej podstawie funkcjonariusze weszli w miniony poniedziałek (9.01) i wtorek (10.01) na teren 3 gospodarstw w powiecie sierpeckim (woj. mazowieckie).

Przeszukania, znajdujących się tam różnego rodzaju pomieszczeń, potwierdziły ustalenia. W garażach oraz budynkach gospodarczych policjanci znaleźli i zabezpieczyli 917,5 kg nielegalnego tytoniu wartego blisko 267 tys. złotych. Skonfiskowali także 6 maszyn służących do jego produkcji. Jak wynika ze zgromadzonego materiału dowodowego, towar trafiał głównie do klientów indywidualnych w różnych ilościach. Odbiorcy za kilogram tytoniu płacili od 30 do 40 zł. Do sprawy policjanci zatrzymali siedmiu mężczyzn w wieku od 22 do 49 lat. Wśród nich są zarówno organizatorzy przestępczego biznesu, jak i pracownicy.

Wczoraj (11.01) wszyscy  zostali doprowadzeni do prokuratury, gdzie usłyszeli zarzuty produkcji i handlu nielegalnym tytoniem znacznej wartości czym złamali procedury podatkowe. Sąd zadecyduje o konsekwencjach, jakie poniosą. Za tego typu przestępczą działalność może grozić wysoka grzywna, a nawet do 2 lat więzienia.

Z wyliczeń celników wynika, że mężczyźni swą przestępczą działalnością uszczuplili Skarb Państwa na ponad 526 tys. złotych.

Na poczet przyszłych kar funkcjonariusze zabezpieczyli 19 tys. złotych.

(KWP w Bydgoszczy / mg)

Powrót na górę strony