Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

"Bezpieczne Ferie 2012"

Data publikacji 15.01.2012

Trwa akcja „Bezpieczne ferie 2012”. Policjanci Ruchu Drogowego wraz z inspektorami ITD kontrolują stan techniczny autokarów oraz sprawdzają uprawnienia kierowców. Wszystko po to, aby najmłodsi mogli bezpiecznie dotrzeć na zimowiska.

Jak co roku policjanci drogówki na terenie całego kraju rozpocznynają akcję „Bezpieczne ferie”. Przy wsparciu inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego przystują do działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży, która wyjeżdża w tym roku na zimowiska.

Warto pamiętać, że o skontrolowanie stanu technicznego autokarów czy uprawnień kierowców mogą poprosić policjantów także rodzice. Policjanci, po otrzymaniu odpowiedniego zgłoszenia zawierającego miejsce, datę i godzinę odjazdu autokaru, wykonają czynności, których celem będzie wykluczenie jakichkolwiek nieprawidłowości.

Podczas kontroli sprawdzany jest stan techniczny autokaru, sprawność psychofizyczna kierowcy, jego uprawnienia oraz stan trzeźwości. Policjanci będą również zwracać uwagę, na miejsca, które kierowcy wybierają na postój, a także na sposób załadowania sprzętu narciarskiego oraz bagażu.

Na drogach wjazdowych do miejscowości, w których organizowane są zimowiska, można spodziewać się zdecydowanie większej ilości policyjnych patroli. Funkcjonariusze z drogówki, poruszjący się nie tylko oznakowanymi radiowozami, będą za pomocą wideorejestratorów namierzać i karać kierowców, którzy nie potrafią dostosować się do obowiązującego na danym terenie ograniczenia prędkości. 


Aby podróż dziecka autokarem była bezpieczna warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

• sprawdź dokładnie przewoźnika – od kiedy działa firma, na jaką skalę działa, czy zapewnia odpowiednie ubezpieczenie i zastępczy transport w przypadku awarii;
• poproś policjantów ruchu drogowego o skontrolowanie pojazdu, którym dziecko będzie podróżowało oraz jego kierowcy. Skontaktuj się z dyżurnym najbliższej jednostki Policji i poinformuj o dokładnym terminie i miejscu odjazdu autokaru. Zanim dzieci wyruszą w podróż, policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wszystkie wymagane dokumenty;
• wezwij Policję, jeśli tylko stan techniczny pojazdu (łyse opony, popękane szyby, wyciek oleju) lub zachowanie kierowcy (wyczuwalna woń alkoholu, bełkotliwa mowa) budzą Twoje wątpliwości.


Terminy ferii w 2012 roku:

16 stycznia  – 29 stycznia 2012 r. – dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
23 stycznia  – 5 lutego 2012 r.      – podlaskie, warmińsko-mazurskie
30 stycznia  – 12 lutego 2012 r.    – lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
13 lutego     – 26 lutego 2012 r.    – kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

pt

Kontrola autokarów w Warszawie>>

Bezpieczne ferie na Dolnym Śląsku>>

Bezpieczne ferie - Opole>>

Początek ferii - kontrole autokarów- Zachodniopomorskie >>

Bezpieczne ferie w Olsztynie>>

Bezpieczne ferie w województwie łódzkim>>

Bezpieczne ferie - woj. lubelskie>>

Bezpieczne ferie - woj. lubuskie>>

Powrót na górę strony