Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Czerpali korzyści z publicznego odtwarzania gier na konsolach bez wymaganych uprawnień

Data publikacji 13.01.2012

8 konsoli i ponad 600 płyt z grami zabezpieczyli policjanci z Lublina w dwóch lokalach w centrum miasta. Ich właściciele czerpali korzyści z publicznego odtwarzania gier na konsolach, nie posiadając stosownych uprawnień. Klienci musieli płacić określone kwoty za każdą godzinę gry, bądź nabyć w lokalu alkohol. Teraz właściciele lokali odpowiedzą za naruszenie ustawy o prawie autorskim co zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie weszli w posiadanie informacji dotyczącej nielegalnej działalności salonu gier na konsole oraz baru, w którym dodatkową atrakcją dla jego klientów miała być możliwość gry na różnego rodzaju konsolach. Funkcjonariusze ustalili, że firmy nie otrzymały praw do publicznego odtwarzania gier od producentów poszczególnych platform oraz dystrybutorów oryginalnych gier.

Wczoraj po godzinie 15. policjanci z KWP w Lublinie wspólnie z funkcjonariuszami z I komisariatu Policji weszli do dwóch lokali w centrum miasta. Podczas przeszukania pomieszczeń nielegalnego salonu do gier zabezpieczono 3 konsole oraz 565 płyt z grami. Ponadto zabezpieczony został cennik z wykazem opłat za godzinę gry na poszczególnych rodzajach konsol. Cena wahała się od 4 do 5 zł za godzinę. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, 29-letni właściciel firmy organizował nielegalny proceder publicznego odtwarzania gier na konsolach już od dłuższego czasu.

W wyniku przeszukania w barze zabezpieczono z kolei 5 konsol oraz 69 płyt z grami, które wypożyczane były klientom baru. W trakcie wykonywanych czynności ujawniono kilka osób grających na konsolach. Właścicielem baru okazał się 27-letni mieszkaniec Lublina.

Zgodnie z przepisami „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” za ten czyn grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

(KWP w Lublinie / mw)
 

Powrót na górę strony