Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Niedoszli samobójcy a działania Policji

Data publikacji 15.01.2012

Każdy sygnał wskazujący na próbę samobójczą czy chęć odebrania sobie życia, angażuje duże siły policyjne. Jak pokazują przykłady, takich informacji jest sporo w Internecie. Rozpaczliwe wołanie o pomoc odbierają często osoby, które tak naprawdę znają „rozmówcę” wyłącznie z wirtualnego świata komunikatorów, forów internetowych czy innych form nawiązywania kontaktów za pomocą Sieci. Nie znając dokładnej sytuacji nie można z góry zakładać, że oświadczenie o odebraniu sobie życia jest głupim żartem czy jedynie chwilą słabości. Do Policji w całym kraju wpływa w związku z tym wiele takich sygnałów.

Są to sygnały od osób, które w różny sposób natrafiają na takie niepokojące informacje i przekazują je funkcjonariuszom. Policjanci zawsze starają się je sprawdzić i reagować tam, gdzie można zrobić cokolwiek aby uratować ludzkie życie i odwieść desperata od samobójczych zamiarów.

14 stycznia br. z Komendą Wojewódzką Policji w Łodzi nawiązał kontakt dziennikarz jednej z redakcji ogólnopolskiego programu interwencyjnego, który odebrał niepokojący email. Ze swego rodzaju listu pożegnalnego wynikało, że występująca w treści anonimowa mieszkanka Łodzi ma zamiar odebrać sobie życie. Mimo próby uzyskania przez dziennikarza bardziej szczegółowych informacji, nadawca milczał. Korespondencja ta uruchomiła machinę policyjnych ustaleń. Wszystko po to aby dotrzeć od internautki. Pierwsze kroki doprowadziły do Pabianic. Tam okazało się, że osoba, która jest szukana faktycznie przebywa jednak w Łodzi. W Sieci występuje jako kobieta, natomiast póki co oficjalnie w bazach danych, chociażby w ewidencji ludności, figuruje jeszcze jako mężczyzna. Jest w takcie zmiany płci co wiąże się niestety z wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami życiowymi i czasem niezrozumieniem najbliższego otoczenia. Policjanci dotarli do tej zdesperowanej osoby. Była na nocnej zmianie w pracy. Nic nie wskazywało na to, aby przygotowywała się do próby samobójczej. Zapewniała o dobrym samopoczucie fizycznym i psychicznym. Potwierdziła fakt wysłania do redakcji emaila, gdyż poczuła się zmęczona walką o wyrozumiałość dla jej sytuacji. Zapewniła jednak, że list to tylko chwilowy impuls, za którym nie idzie żadne działanie. Została poinformowana o możliwości skorzystania ze specjalistycznej pomocy psychologa. Na tym etapie policyjne działania koordynowane przez Komendę Wojewódzką Policji, w które zaangażowano oprócz negocjatorów także funkcjonariuszy z Pabianic i łódzkich komisariatów, zakończono.

(KWP w Łodzi / mw)
 

Powrót na górę strony