Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Aresztowany za napady na banki

Data publikacji 16.01.2012

W ręce policjantów z CBŚ wpadł Alieksiej D., poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania członek zbrojnej grupy przestępczej, której przypisuje się blisko 70 napadów z bronią w ręku na banki na terenie Niemiec. Zatrzymany przebywa w areszcie i zostanie przekazany niemieckiej policji.

Zatrzymanie mężczyzny było wynikiem współpracy funkcjonariuszy CBŚ z niemiecką policją. Już w maju 2011 roku sąd w Essen wydał za Alieksiejem D. Europejski Nakaz Aresztowania, stawiając mu zarzuty za udowodniony udział w czterech napadach i przynależność do zbrojnej grupy przestępczej. Przez kolejne miesiące Białorusin ukrywał się, robił wszystko, by zmylić za sobą trop. Jego ujęcie nie było proste. Mężczyzna używał kilku tożsamości. W mieszkaniu, w którym pomieszkiwał, oprócz pistoletu, używanego zapewne podczas napadów, znaleziono dokumenty, którymi się posługiwał. Były to dokumenty różnych państw, wystawione na różne nazwiska. Wkrótce ustalono, że mężczyzna przebywa w Gorzowie Wlkp. Zatrzymano go na jednej z ulic w centrum. Pod koniec ubiegłego tygodnia, z zachowaniem szczególnych środków ostrożności, został on doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Gorzowie.

W miniony piątek Aliekiesiej D. stanął przed Sądem Okręgowym w Gorzowie. Podczas rozprawy przyznał się do części zarzutów. Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego sąd orzekł 40 dni aresztu. Zgodnie z umowami międzynarodowymi Europejskiego Nakazu Aresztowania mężczyzna zostanie przekazany policji niemieckiej.

Białorusin jest kolejną, ale nie ostatnią osobą zatrzymaną do sprawy międzynarodowej grupy przestępczej, do której należał. Policjanci ustalili, że w ciągu trzech lat działania grupa przestępcza w różnych miejscach Niemiec przeprowadziła blisko 70 napadów na placówki bankowe.

(KWP w Gorzowie Wlkp./js)
 

Film Aresztowany za napady na banki

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Aresztowany za napady na banki (format flv - rozmiar 3.95 MB)

Powrót na górę strony