Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wychowawca zatrzymany w hotelu z 12-latkiem

Data publikacji 19.01.2012

W wyniku działań operacyjnych zielonogórscy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o obcowanie płciowe z małoletnim. Sąd Rejonowy w Zielonej Górze aresztował go tymczasowo na 3 miesiące.

Policjanci z Zielonej Góry zatrzymali na terenie powiatu zielonogórskiego 36-letniego mężczyznę, podejrzanego o obcowanie płciowe z małoletnim poniżej 15 roku życia. Mężczyzna przebywał w towarzystwie 12-latka. Przy zatrzymanym policjanci znaleźli i zabezpieczyli komputer, który zostanie poddany badaniom przez biegłego.
Dzięki szybkiemu zatrzymaniu mężczyzny, policjanci uniemożliwili mu przestępcze działanie.

Prokuratura Rejonowa w Zielonej Górze prowadzi śledztwo przeciwko wychowawcy z ośrodka wychowawczego na terenie Żar. Mężczyzna ten został zatrzymany w jednym z zielonogórskich hoteli, w którym zameldował się ze swoim wychowankiem, w wieku poniżej 15 lat.

W toku postępowania ustalono, że 36-letni mężczyzna jest wieloletnim wychowawcą w jednym z ośrodków wychowawczych na terenie Żar, pracownikiem poradni psychologicznej oraz pedagogiem terapeutą. Jest też biegłym przy Sądzie Okręgowym w Zielonej Górze.

Mężczyzna ten wielokrotnie, w grudniu 2011 roku i styczniu 2012 roku, nocował w zielonogórskim hotelach ze swoimi wychowankami i dopuszczał się w stosunku do nich innych czynności seksualnych. Oprócz zarzutu seksualnego wykorzystania małoletnich mężczyzna usłyszał również zarzut posiadania treści pornograficznych z udziałem małoletnich poniżej 15 lat na elektronicznych nośnikach informacji.

Na wniosek Prokuratora Rejonowego w Zielonej Górze sąd w dniu 15 stycznia 2012 roku zastosował wobec podejrzanego areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy.

W związku z zaistniałą sytuacją Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze zwrócił się do Lubuskiego Kuratora Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim, m.in. o wskazanie zasad doboru kadry nauczycielskiej w tego typu ośrodkach i zasad sprawowania nadzoru merytorycznego nad ośrodkami.

Mając na uwadze charakter czynu i jego okoliczności prokurator w najbliższych dniach będzie musiał rozważyć również wystąpienie do właściwego sądu rodzinnego z wnioskiem o ograniczenie władzy rodzicielskiej w stosunku do rodziców pokrzywdzonych małoletnich. Ustalono bowiem, że rodzice dziecka otrzymali pieniądze za umożliwienie opiekunowi zabranie dziecka do Zielonej Góry.

Czyn zarzucany mężczyźnie zagrożony jest karą od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / pt)
 

Powrót na górę strony