Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Radiowy spot ostrzegający seniorów przed oszustami

Data publikacji 20.01.2012

Z inicjatywy policjantów wieluńskiej komendy, przy współpracy Radia Ziemi Wieluńskiej, powstał spot, w którym stróże prawa zwracają uwagę na działanie przestępców metodą "na wnuczka". Spot powstał w związku ze zbliżającym się dniem babci i dziadka, a będzie emitowany na antenie radia przez najbliższe kilka dni.

Policjanci w ten sposób chcą zwrócić uwagę starszym osobom, jak działają oszuści. Metoda "na wnuczka" ostatnio została zmodyfikowana. Ze starszą osobą nadal telefonicznie kontaktuje się rzekomy wnuczek, prosząc o pilną pożyczkę zachowaną w tajemnicy przed rodzicami, ale zamiast kolegi sprawcy przysyłają nieświadomego niczego taksówkarza lub chcącą "dorobić" przypadkową osobę z ulicy, która ma tylko odebrać gotówkę pod wskazanym adresem i za symboliczną kwotę przekazać ją zleceniodawcy. Bywa, że fałszywy wnuczek prosi o przekaz pieniężny. Policja odnotowuje również sytuacje, kiedy po telefonie rzekomego wnuczka następuje kolejny, ale rozmówca podaje się za policjanta ścigającego właśnie takich oszustów. Instruuje pokrzywdzoną, aby przekazała pieniądzy i twierdzi, że sprawca tylko wówczas może zostać zatrzymany.

Jeszcze raz apelujemy do osób w podeszłym wieku, ale także do ich rodzin, znajomych , sąsiadów i innych osób z najbliższego otoczenia: z dużą dozą nieufności należy podchodzić do nieznajomych odwiedzających nas w domach czy też kontaktujących się telefonicznie. Nie zawsze są tymi za kogo się podają i nie zawsze mają uczciwe zamiary.

(KWP w Łodzi / mg)

Nagranie audio Radiowy spot ostrzegający seniorów przed oszustami

Powrót na górę strony