Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymano mężczyznę podejrzanego o próbę gwałtu

Data publikacji 02.02.2012

Po miesiącu poszukiwań krośnieńscy policjanci ustalili i zatrzymali mężczyznę podejrzanego o usiłowanie zgwałcenia 28-letniej kobiety. Sprawca przyznał się do tego czynu oraz opisał jego przebieg. Zgodnie z decyzją sądu zatrzymany najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie tymczasowym.

Wieczorem, 30 grudnia 2011 roku, nieznany mężczyzna zaatakował 28-letnią kobietę, przechodzącą samotnie przez tory, w rejonie wiaduktu kolejowego przy ul. Jagiellońskiej w Krośnie. Broniąc się przed napastnikiem, kobieta doznała obrażeń, ale najprawdopodobniej dzięki temu uniknęła zgwałcenia. Ostatecznie sprawca uciekł, spłoszony przez mężczyznę, który szczęśliwym trafem przypadkowo pojawił się w tym samym miejscu.

Po otrzymaniu zawiadomienia o zdarzeniu, policjanci rozpoczęli zakrojone na szeroką skalę poszukiwania sprawcy. W ramach prowadzonego postępowania m.in. sprawdzano osoby odpowiadające rysopisowi sprawcy oraz znane ze skłonności do zaczepiania kobiet na tle seksualnym. Ponieważ nie przyniosły one oczekiwanych efektów, w połowie stycznia w środkach masowego przekazu opublikowano portret pamięciowy poszukiwanego mężczyzny. Wszystkie czynności wykonywane były w uzgodnieniu z Prokuraturą Rejonową w Krośnie, prowadzącą śledztwo w tej sprawie.

Po publikacji prawdopodobnego wizerunku sprawcy, Policja otrzymała bardzo wiele sygnałów, które nie doprowadziły jednak do jego zatrzymania. Okazało się natomiast, że dzień wcześniej, w tym samym miejscu, najprawdopodobniej ten sam mężczyzna zaatakował inną kobietę. Jej zdecydowana postawa spowodowała jednak, że napastnik wycofał się.

Przełom w sprawie nastąpił w miniony poniedziałek. Tego dnia policjanci zatrzymali 49-letniego mieszkańca gminy Wojaszówka, który przyznał się do zaatakowania obydwu kobiet i wyjaśnił szczegóły tych zdarzeń. Podczas przeprowadzonego eksperymentu procesowego mężczyzna wskazał też miejsce, w którym doszło do przestępstwa.

Ostatecznie, na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, prokurator przedstawił podejrzanemu zarzut usiłowania zgwałcenia 28-latki oraz spowodowania uszczerbku na jej zdrowiu i skierował do Sądu Rejonowego w Krośnie wniosek o tymczasowe aresztowanie mężczyzny.

Dzisiaj sąd przychylił się do tego wniosku i tymczasowo aresztował zatrzymanego na okres 3 miesięcy.

Za pierwsze z zarzucanych przestępstw mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolności od 2 do 12 lat, za drugie – kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

(KWP w Rzeszowie / mg)

Powrót na górę strony