Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zlikwidowali kanał, którym przerzucono pół tony narkotyków

Data publikacji 10.02.2012

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku zlikwidowali kanał przerzutowy, którym na teren Polski mogło trafić nawet 0,5 tony marihuany i haszyszu. W sprawie zatrzymano 21 osób, w tym przywódców grupy, magazynierów i dilerów. Policjanci zabezpieczyli samochody, blisko 200 tysięcy złotych w gotówce oraz zajęli konta bankowe członków grupy.

W sumie policjanci zatrzymali 21 osób związanych z tą grupą przestępczą. Część członków grupy zajmowała się przemycaniem narkotyków do Polski, inni ich rozprowadzeniem na terenie kraju, jeszcze inni kradzieżami i włamaniami do samochodów i mieszkań. Policjanci szacują, że tą drogą mogło trafić do kraju blisko pół tony głównie marihuany i haszyszu.

Dwaj mężczyźni, którzy zorganizowali kanał przerzutowy zostali zatrzymani w poniedziałek. Pierwszego z nich – 37-latka, funkcjonariusze zatrzymali na ulicy ok. 17:30 w jednej z wsi pod Pruszczem Gdańskim. Drugi, 35-latek wpadł w ręce kryminalnych około godz. 19:00 w okolicach ul. Chwarznieńskiej. Z informacji jakie posiadali policjanci wynikało, że mężczyźni szykowali się do ucieczki za granicę.

Dzień później policjanci zatrzymali 51-letniego magazyniera. Mężczyzna miał organizować na potrzeby grupy pomieszczenia służące do magazynowania narkotyków. Na polecenie liderów grupy rozdzielał środki i przekazywał je wyznaczonym osobom.

Prokurator postawił liderom grupy zarzuty przemytu znacznej ilości narkotyków, za co grozi im do 15 lat pozbawienia wolności. Magazynier odpowie z kolei za wprowadzanie do obrotu narkotyków w znacznych ilościach i grozi mu do 12 lat więzienia. Wszyscy trzej byli wcześniej karani, m.in. za przestępstwa narkotykowe i kradzieże samochodów.

Wczoraj sąd na wniosek Prokuratury Okręgowej w Gdańsku zadecydował, że dwóch mężczyzn uważanych za przywódców grupy oraz mężczyzna, który pełnił funkcję głównego magazyniera, najbliższe 3 miesiące spędzą w areszcie.

Grupa działa od początku 2011 roku. Narkotyki trafiały do Polski kanałem przerzutowym z Holandii. W czasie transportu ukryte były kołach używanych samochodów przywożonych na lawetach. Część przywożona była specjalnie przystosowanym samochodem, który w drzwiach miał przygotowane skrytki. Następnie narkotyki były magazynowane w wynajętych mieszkaniach i garażach. Stąd trafiały do sprzedaży głównie na teren województw pomorskiego i zachodniopomorskiego. Miesięcznie w ten sposób mężczyźni przemycali około 50 kg narkotyków.

Policjanci znaleźli przy zatrzymanych członkach grupy i w zajmowanych przez nich pomieszczeniach w sumie 56 kilogramów marihuany, haszyszu i kokainy. Zabezpieczyli samochody oraz blisko 200 tysięcy złotych w gotówce. Zajęli również konta bankowe członków grupy. Funkcjonariusze odzyskali także sprzęt rtv i agd pochodzący z włamań o wartości 40 tysięcy złotych.

Zatrzymanie liderów grupy oznacza ostateczną likwidację kanału przerzutowego i finał zatrzymań trwających od maja zeszłego roku. Duży cios grupie policjanci zadali we wrześniu 2011 roku. Wtedy zatrzymali pięć osób i zabezpieczyli 44 kg haszyszu i marihuany przygotowane do rozprowadzenia w Polsce. Dwóch mężczyzn policjanci zatrzymali na autostradzie A1 w chwili, gdy chcieli przejechać przez bramki w Nowych Marzach. W sportowej torbie, która leżała na tylnym siedzeniu renault megane kryminalni znaleźli około 1 kg marihuany. Narkotyki te zatrzymani odebrali wcześniej od magazyniera.

Wtedy też w Gdańsku policjanci zatrzymali dwóch innych mężczyzn w czasie transakcji. Przekazywali 2 koła samochodowe w których ukryte było 10 kg marihuany. W mieszkaniu 47-latka na gdańskiej Osowie, które służyło jako magazyn policjanci znaleźli marihuanę i haszysz popakowane w kartony i torby podróżne.W garażu przynależnym do mieszkania stał zaparkowany ford escort, któremu brakowało dwóch kół – właśnie tych, przekazanych wcześniej. Pozostałe dwa koła również wypełnione były marihuaną.

Wielu z zatrzymanych mężczyzn było wcześniej karanych za przestępstwa narkotykowe.

Sprawę prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gdańsku.

(KWP w Gdańsku / pt)
 

Film Zlikwidowali kanał, którym przerzucono pół tony narkotyków


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Zlikwidowali kanał, którym przerzucono pół tony narkotyków (format flv - rozmiar 12.98 MB)

Powrót na górę strony
Polska Policja