Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

DNA i odbitki linii papilarnych zdradziły podejrzanego o zabójstwo

Data publikacji 12.02.2012

Szczecińscy policjanci wspólnie z pracownikami Laboratorium Kryminalistycznego ustalili i zatrzymali odpowiedzialnego za usiłowanie zabójstwa 87-letniego mężczyzny. Do zdarzenia doszło po tym jak sprawca włamał się do mieszkania starszego pana i został zaskoczony obecnością właściciela w domu. Poszukiwany napastnik został ustalony dzięki badaniom genetycznym oraz daktyloskopijnym. Zatrzymanemu 18-latkowi grozi nie mniej niż 8 lat pozbawienia wolności.

Zdarzenie miało miejsce w połowie listopada minionego roku. Przed południem do mieszkania starszego pana wszedł 18-latek z zamiarem kradzieży. Prawdopodobnie nie spodziewał się, że w mieszkaniu może być lokator. Gdy intruz został zauważony zmieszał się i udał, że przyszedł coś pożyczyć. Starszy pan był jednak nieufny i pomiędzy mężczyznami doszło do szarpaniny, w trakcie której 18-latek wyciągnął swój nóż i zadał lokatorowi kilka ran w głowę i szyję a następnie uciekł z mieszkania.

Po otrzymaniu zgłoszenia na miejsce skierowana została grupa dochodzeniowo-śledcza. Policjanci zabezpieczyli nóż, którym sprawca zadawał ciosy oraz ślady biologiczne i daktyloskopijne. Sprawą zajęli się policjanci z Wydziału Kryminalnego i Dochodzeniowo - Śledczego z KMP w Szczecinie. Mimo zabezpieczenia śladów oraz rysopisu napastnika policjanci nie wiedzieli kto może być sprawcą.

Dzięki pracy Laboratorium Kryminalistycznego w Szczecinie, podczas badań genetycznych zdobyto bardzo mocny dowód. Ustalono, iż profil DNA wyizolowany ze śladów zabezpieczonych na miejscu zdarzenia podczas oględzin, jest zgodny z DNA typowanego sprawcy. Również wynik analizy Automatycznego System Identyfikacji Daktyloskopijnej zabezpieczonych śladów wskazywał na tego samego sprawcę.

Okazał się nim 18-letni mieszkaniec Szczecina, notowany uprzednio m.in. za włamania do mieszkań. Typowany mężczyzna od końca grudnia 2011r. znajdował się w zakładzie karnym, gdzie odbywał karę pozbawienia wolności za włamania.

Po zebraniu materiału dowodowego prokurator Prokuratury Rejonowej Szczecin-Prawobrzeże przedstawił mężczyźnie zarzut usiłowania zabójstwa, do którego podejrzany częściowo się przyznał. Prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem o jego tymczasowe aresztowanie. Sąd przychylił się do wniosku i postanowił aresztować 18-latka na 3 miesiące.

 

(Źródło:KWP Szczecin/pb)

Powrót na górę strony
Polska Policja