Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Katastrofa na szlaku kolejowym

Data publikacji 04.03.2012

150 policjantów brało udział w akcji ratunkowej i zabezpieczało miejsce wypadku kolejowego, do którego doszło wczoraj późnym wieczorem w pobliżu Szczekocin. W wyniku zderzenia dwóch pociągów, śmierć poniosło co najmniej 16 osób, a kilkadziesiąt innych zostało rannych. Akcja ratunkowa trwała do piątej rano.

Wczoraj około godz. 2100 na szlaku kolejowym w pobliżu Szczekocin doszło do zderzenia pociągu osobowego relacji Kraków-Warszawa z pociągiem osobowym relacji Przemyśl-Warszawa. W kilkugodzinnej akcji ratowniczej brało udział około 150 policjantów z różnych jednostek garnizonu śląskiego i świętokrzyskiego, 450 strażaków, 35 ekip medycznych i 2 śmigłowce.

Policjanci od samego początku akcji pomagali strażakom i służbom medycznym. Oprócz ewakuacji z miejsca katastrofy i udzielania pomocy poszkodowanym, zabezpieczyli miejsce wypadku przez dostępem osób postronnych oraz zapewniali sprawny dojazd i wyjazd służbom ratunkowym. Rannych przewieziono do okolicznych szpitali. Dla pozostałych pasażerów przygotowano miejsca schronienia. Policjanci zabezpieczyli też bagaże i przedmioty należące do pasażerów pociągów. Po ich oględzinach i inwentaryzacji, na podstawie decyzji prokuratora prowadzącego śledztwo, przedmioty te zostaną wydane właścicielom, bądź ich najbliższym. O miejscu i terminie wydawania rzeczy z depozytu poinformujemy w ciągu kilku najbliższych dni. 

W akcji wykorzystano specjalistyczny sprzęt policyjny. Śledczy pod nadzorem prokuratorów przeprowadzili również wstępne oględziny miejsca zderzenia pociągów. Stróże prawa przeszukali także teren wokół miejsca zdarzenia, szukając osób, które będąc w szoku mogły opuścić rozbite wagony. Przyczyny tego wypadku wyjaśniają prokuratorzy i członkowie powołanej komisji.

Rodziny poszkodowanych mogą uzyskać informacje o swoich bliskich w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego, tel. 32 2077 201 lub 32 2077 202. 

(KWP Katowice / mag)

Film Katastrofa na szlaku kolejowym

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Katastrofa na szlaku kolejowym (format flv - rozmiar 6.17 MB)

Powrót na górę strony