Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zatrzymali oszusta oferującego pracę za granicą

Data publikacji 06.03.2012

Policjanci ustalili oszusta, który na ogólnopolskich portalach ogłoszeniowych oferował pośrednictwo przy podjęciu pracy za granicą. 20-latek z Rzeszowa usłyszał już zarzut wyłudzenia, przyznał się do zarzucanego mu czynu.

W połowie stycznia policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie ustalili, że na Podkarpaciu działa oszust, oferujący rzekome pośrednictwo przy podjęciu pracy za granicą. Ogłoszenia z ofertą wyjazdu do pracy ogrodniczej w Holandii były bardzo atrakcyjne. Poszukiwane były osoby w wieku do 45 lat, którym oferowano wysoką stawkę godzinową płatną w euro i 8-godzinny dzień pracy.

Warunkiem podjęcia pracy była wpłata kwoty kilkuset złotych na podany rachunek bankowy. Autor ogłoszenia udostępniał jedynie swój adres email  i numer internetowego komunikatora, nie podawał jednak ani swojego adresu, ani nazwiska, nie kontaktował się również telefonicznie.

Policjanci ustalili jednak personalia oszusta, którym okazał się 20-latek z Rzeszowa. Funkcjonariusze stwierdzili, że mężczyzna zaczął zamieszczać ogłoszenia w różnych ogólnopolskich portalach internetowych na przełomie listopada i grudnia 2011 roku. W sumie 20-latek oszukał w ten sposób co najmniej kilkanaście osób z całej Polski.

22 lutego mężczyzna usłyszał zarzuty wyłudzenia. Przyznał się do zarzucanych mu czynów. Łączna kwota wyłudzonych przez niego pieniędzy to około 2,5 tys. złotych. Dokładna liczba oszukanych osób wciąż jest ustalana. 20-latkowi grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci apelują!

Uważnie czytajmy ogłoszenia o pracę. Omijajmy te, które wydają się podejrzane. Przed wyjazdem zróbmy wszystko by zdobyć jak najwięcej informacji o wybranej firmie-sprawdźmy w rejestrze, czy pośrednik zarejestrował działalność gospodarczą (Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia). Dowiedzmy się, czy ma zawartą umowę z zagranicznym pracodawcą. Postarajmy się o kontakt z osobami, które już wcześniej korzystały z usług tej firmy. Skorzystajmy z forum lub skontaktujmy się telefonicznie. Dowiedzmy się, czy w ich przypadku wszystko przebiegło pomyślnie. Pamiętajmy, że za pośrednictwo pracy nie można domagać się opłat!

(KWP w Rzeszowie / ds)

Jak zabezpieczyć się przed nielegalnymi agencjami pośrednictwa pracy >>

Powrót na górę strony