Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Prowadząc „rodzinny interes” oszukali kilkaset osób

Data publikacji 13.03.2012

Kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności grozi 51-letniemu mieszkańcowi Olsztyna oraz jego 31-letniej córce. Internetowi oszuści postanowili zarobić pieniądze sprzedając wirtualną wodę toaletową. Zakładając tzw. „rodzinny interes”, na jednym z portali internetowych oszukali ponad 600 osób na łączną kwotę około 30 tysięcy złotych.

Do ujawnienia tego typu przestępstw dochodzi najczęściej poprzez zawiadomienie osoby pokrzywdzonej. Jednak tym razem, było inaczej. Olsztyńscy policjanci z zespołu zajmującego się zwalczaniem przestępstw komputerowych natrafili na ślad podejrzanych transakcji na jednym z popularnych portali internetowych. Drobiazgowe sprawdzanie informacji odnośnie fikcyjnych aukcji oraz weryfikacja negatywnych komentarzy pozwoliły na ujawnienie tego procederu i przerwanie go.  

Sprawa wyszła na jaw na początku ubiegłego roku. Policjanci dotarli wówczas do kilkudziesięciu pokrzywdzonych z całej Polski. W trakcie przyjmowania zawiadomień o popełnieniu przestępstwa, funkcjonariusze cały czas wydłużali listę osób pokrzywdzonych. W efekcie dotarli do 600 osób, które podły ofiarą „rodzinnego interesu”. Jak ustalili policjanci, na wirtualnych perfumach Marek N. i Marta B. zarobili ponad 30 tysięcy złotych.

Z materiałów postępowania wynikało, że 51-letni Marek N. wspólnie ze swoją 31-letnią córką postanowili wystawić na aukcji internetowej wody toaletowe znanych marek w atrakcyjnej cenie. Nie było by w tym nic złego, gdyby sprawcy faktycznie posiadali sprzedawany towar.

Pokrzywdzone osoby dowiadywały się, że zostały oszukane dopiero wówczas, gdy po wpłaceniu pieniędzy na konto bankowe sprzedającego nie otrzymywały zakupionych perfum. 

Pierwsze zarzuty sprawcy usłyszeli już w czerwcu 2011 roku. Jednak postępowanie cały czas było w toku. Na początku marca 2012 roku sprawa trafiła do Prokuratury. 51-letni mężczyzna oraz 31-letnia kobieta usłyszeli kolejne zarzuty, które na dniach zakończą się aktem oskarżenia.

Za oszustwo grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności. 

Warto przed podjęciem decyzji o zakupie sprawdzić opinie o sprzedawcy już wystawione po wcześniejszych transakcjach z innymi kupującymi. Taka informacja da nam możliwość zweryfikowania, czy sprzedawca jest rzetelny i w przeszłości nie stwarzał problemów innym kupującym. Można też zakupiony towar odebrać osobiście, lub umówić się na zapłatę za towar dopiero po jego otrzymaniu.

(KWP w Olsztynie /wm)

Powrót na górę strony