Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Obiecywał prawa jazdy powołując się na wpływy w WORD

Data publikacji 16.03.2012

Toruńscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który odpowie za powoływanie się na wpływy w instytucjach państwowych. 35-latek zamieszczał na różnych portalach internetowych ogłoszenia dotyczące pomocy w zdobyciu prawa jazdy. W zamian za pieniądze obiecywał zaświadczenie ukończenia kursu i w konsekwencji uzyskanie dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami. Jednak zamiast dokumentu klienci otrzymywali np. książkę „Zasady ruchu drogowego”.

Policjanci pracowali nad sprawą już od pewnego czasu. W środę tj. 14.03.2012 r. około godz. 15:00 funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą toruńskiej Policji działając pod nadzorem prokuratury Toruń Centrum Zachód zatrzymali 35-latka podejrzewanego o płatną protekcję.

Toruńscy funkcjonariusze wspólnie z policjantami z Wydziału do walki z Korupcją i Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy weszli do ośmiu domów w województwie kujawsko-pomorskim, mazowieckim, lubuskim, łódzkim oraz dolnośląskim, aby dokonać przeszukań. Przy wykonywaniu czynności zaangażowanych było ponad 30 funkcjonariuszy.

Jak ustalili policjanci, zatrzymany do tej sprawy 35-latek w okresie od lutego 2011 r. do marca tego roku, podając się za kogoś innego i posługując się adresem e-mail na fikcyjne nazwisko, zamieszczał na różnych portalach internetowych ogłoszenia dotyczące pomocy w zdobyciu prawa jazdy. Osoby zainteresowane uzyskaniem takich uprawnień bez kursu i egzaminu państwowego korespondowały z torunianinem, aby zdobyć dokument. Podczas wymiany wiadomości oferent jednoznacznie utwierdzał potencjalnych klientów w przekonaniu o posiadaniu wpływów w instytucjach państwowych m.in. w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego, a tym samym, że „załatwione” przez niego prawo jazdy będzie dokumentem prawdziwym, a zarazem potwierdzającym posiadanie uprawnień do kierowania pojazdami. W zamian za pieniądze obiecywał zaświadczenie ukończenia kursu i w konsekwencji uzyskanie dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami. Początkowo żądał kilkudziesięciu złotych zaliczki, aby osoba nie mogła się wycofać. Całość miała kosztować kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych. Po kilku tygodniach zainteresowany miał odbierać prawo jazdy w przesyłce pocztowej za pobraniem.

Osoby, które wyraziły chęć nabycia takiego dokumentu, zgodnie z zaleceniami oszusta, musiały dokonać wstępnej wpłaty na wskazane przez niego konta bankowe. Tym sposobem sprawca wyłudził od swoich ofiar łącznie kilka tysięcy złotych. Niektóre osoby otrzymywały paczki, w których miały być m.in. obiecane dokumenty. W przesyłkach tych jednak znajdowały książkę np. „Zasady ruchu drogowego” lub okładkę na dokumenty.

Zatrzymany już był notowany za oszustwa, paserstwo oraz za przestępstwa z Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na poczet przyszłych kar i grzywien funkcjonariusze zabezpieczyli u podejrzanego vw passata oraz kilkaset złotych.

Wczoraj policjanci doprowadzili go do Prokuratury Toruń Centrum Zachód. 35-latek usłyszał zarzuty powoływania się na wpływy w instytucji państwowej i podjęcia się załatwienia sprawy w zamian za korzyść finansową. Może mu teraz grozić do 8 lat więzienia. Funkcjonariusze przewidują dalszy rozwój w tej sprawie.

(KWP w Bydgoszczy / mw)
 

Powrót na górę strony