Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowiedzą za zabójstwo sprzed 12 lat

Data publikacji 20.03.2012

18 marca skierniewiccy policjanci wspierani przez łódzkich antyterrorystów na terenie powiatu żyrardowskiego zatrzymali 9 osób powiązanych z zabójstwem skierniewickiego jubilera sprzed 12 lat. Po wykonaniu wstępnych czynności dwie osoby zostały zatrzymane do dyspozycji prokuratora.

Do zbrodni doszło we wtorek 28 marca 2000 roku około godziny 13:30 w Skierniewicach przy ulicy Rynek. Nikt z przechodniów nie zauważył tragedii, jaka rozgrywała się w lokalu w centrum miasta. O godzinie 13:50 klientka, która przyszła do jubilera, poinformowała dyżurnego skierniewickiej komendy Policji o zabójstwie.

Na miejscu funkcjonariusze znaleźli leżącego w sklepie ciężko rannego, zakrwawionego, postrzelonego w głowę mężczyznę. Okazał się nim 58-letni mieszkaniec Skierniewic. Pokrzywdzony, przewieziony do szpitala, pomimo szybko udzielonej mu pomocy medycznej zmarł po 3 godzinach.

Sprawcy skradli różnego rodzaju wyroby jubilerskie o wartości około 45 tys. złotych. W trakcie prowadzonego postępowania policjanci ustalili, że tego zbrodniczego napadu dokonało prawdopodobnie dwóch szczupłych, wysokich mężczyzn w wieku około 20 lat, którzy - używając broni palnej - postrzelili sprzedawcę w głowę. Po dokonaniu zabójstwa i rabunku oddalili się pomiędzy okoliczne bloki. Funkcjonariusze w czasie oględzin zabezpieczyli szereg śladów kryminalistycznych. Przeprowadzone wówczas na szeroką skalę czynności nie doprowadziły do ustalenia sprawców bestialskiej zbrodni, postępowanie umorzono. Skierniewiccy policjanci jednak nie zapomnieli tej sprawy.

Kilka lat temu pojawiły się nowe informacje mogące doprowadzić do ustalenia sprawców zabójstwa. W wyniku żmudnej pracy operacyjnej skierniewiccy policjanci ustalili osoby, które miały związek z tym przestępstwem. W niedzielę rano, 18 marca, wspólnie z łódzkimi antyterrorystami zatrzymali 9 osób, mieszkańców powiatu żyrardowskiego.

Wśród zatrzymanych jest dwóch mężczyzn (w wieku 31 i 28 lat), mających bezpośredni związek z zabójstwem, a także 5 kobiet (w wieku od 24 do 54 lat) i 2 mężczyzn (w wieku 29 i 54 lat) podejrzewanych o zacieranie śladów oraz ukrywanie przedmiotów pochodzących z przestępstwa.

Czynności przeprowadzone przez prokuratora określą zakres odpowiedzialności karnej poszczególnych osób. Dwóm mężczyznom Prokurator przedstawił już zarzut zabójstwa z użyciem niebezpiecznego narzędzia i skierował wnioski do Sądu o areszt.

(KWP w Łodzi / mg)

Powrót na górę strony