Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przemycali papierosy na wielką skalę

Data publikacji 03.04.2012

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie zatrzymali 3 osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się przemytem papierosów na wielką skalę. Mundurowi zabezpieczyli blisko 10 tys. paczek papierosów, dwa samochody, komputery, telefony komórkowe oraz pieniądze. Wczoraj podejrzani zostali doprowadzeni do Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie, gdzie usłyszeli zarzuty. To pierwsze zatrzymania do prowadzonego od ubiegłego roku pod nadzorem Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie śledztwa.

Od ubiegłego roku policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie, pod nadzorem Prokuratury Apelacyjne w Lublinie, prowadzą śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się przemytem papierosów. To część sprawy, która wyłączona została z postępowania zakończonego już aktem oskarżenia, w którym zarzuty usłyszało 37 podejrzanych.

Wczoraj przyszedł czas na realizację. Policyjne działania prowadzone były w Lublinie, Chełmie oraz w województwie śląskim. Policjanci zatrzymali trzech mężczyzn w wieku od 28 do 33 lat, mieszkańców Lublina i Chełma. Jak wynika z ustaleń śledczych, przestępcy działali od co najmniej 2007 r. na terenie województwa lubelskiego, innych miejscowości w Polsce oraz na terenie Włoch. Papierosy sprowadzane były z Ukrainy, dalej szlak prowadził m.in. przez województwo lubelskie, a docelowo papierosy przemycane były do Włoch. Tylko w 2011 roku przestępcy nabyli w kraju blisko 200 000 paczek papierosów o wartości celnej prawie 150 tys. zł. Zatrzymani jeszcze wczoraj doprowadzeni zostali do Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie, gdzie usłyszeli zarzuty.

Podczas wykonywanych czynności policjanci zabezpieczyli blisko 10.000 paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy, komputery i telefony.

Do tej sprawy również wczoraj zatrzymano 28-letniego mieszkańca Lublina. Jak ustalili policjanci, część odnalezionych i zabezpieczonych papierosów należała właśnie do niego. Mężczyzna trafił także do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty z kodeksu karno-skarbowego. Wobec podejrzanego zastosowano dozór policji.

Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono pieniądze oraz dwa samochody osobowe. Dzisiaj z zatrzymanymi wykonywane będą dalsze czynności procesowe. Podejrzani doprowadzeni zostaną do sądu z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztu.

(KWP w Lublinie / mw)

Powrót na górę strony