Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukał klientów na 9 milionów złotych

Data publikacji 04.04.2012

Ponad 950 zarzutów fałszowania dokumentów, ukrywania majątku oraz oszustw na około 9 milionów złotych przedstawiono 46-latkowi w śledztwie prowadzonym przez bydgoskich policjantów pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz-Północ. W tej sprawie sporządzono akt oskarżenia i niebawem znajdzie ona swój finał w sądzie.

Wszystko zaczęło się w kwietniu 2011 roku, gdy mężczyzna zgłosił się do prokuratury. 46-latek poinformował śledczych o swoim przestępczym procederze. Śledztwo zostało powierzone policjantom wydziału do walki z przestępczością gospodarczą komendy miejskiej w Bydgoszczy. Kryminalni krok po kroku drobiazgowo ustalali nielegalną działalność podejrzanego. Mężczyzna prowadził na zasadach franczyzy usługi finansowe pod szyldem jednego ze znanych banków w czterech miastach na terenie województwa kujawsko-pomorskiego: Żninie, Nakle nad Notecią, Sępólnie Krajeńskim i Więcborku. Z zebranego materiału dowodowego wynika, że od drugiej połowy 2009 roku 46-latek pożyczał na wysoki procent pieniądze od swoich klientów. Poszkodowani nie czytając dokładnie zapisów w podpisywanych dokumentach mieli wrażenie, że umowy zawierają z bankiem. Faktycznie transakcja była dokonywana z właścicielem ajencji. W ten sposób podejrzany oszukał ponad 200 osób na łączną kwotę około 9 milionów złotych. Swoje pieniądze odzyskali jedynie ci klienci, którzy znaleźli się na początku tej piramidy finansowej.

Gdy śledczy ustalili faktyczne rozmiary przestępczej działalności 46-latka, w sierpniu 2011 roku mężczyzna został tymczasowo aresztowany. Zatrzymanemu przedstawiono łącznie ponad 950 zarzutów oszustw, fałszowania dokumentów oraz ukrywania majątku. Za te przestępstwa podejrzanemu grozi do 15 lat więzienia. Na poczet przyszłych kar dokonano zabezpieczenia majątkowego na łączną sumę 2 milionów złotych. W ubiegłym tygodniu prokurator sporządził akt oskarżenia i niebawem sprawa znajdzie swój finał w sądzie.

(KWP w Bydgoszczy / mw)

Powrót na górę strony