Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci rozpracowali oszustów wyłudzających zaliczki

Data publikacji 06.04.2012

Policjanci z Lipna ustalili i zatrzymali oszustów zajmujących się wyłudzaniem zaliczek na sprzedaż ciągników siodłowych. Dzisiaj (6.04) prokurator nadzorujący śledztwo w tej sprawie przedstawił dwóm braciom zarzuty oszustwa. Za przestępstwo to grozi do 8 lat więzienia.

Kryminalni z Lipna przeprowadzili wczoraj (5.04) wczesnym rankiem akcję zatrzymania dwóch braci, podejrzewanych o wyłudzanie zaliczek na rzekomą sprzedaż ciągników siodłowych. Przeprowadzone działania to efekt kilkutygodniowej pracy policjantów zajmujących się przestępczością gospodarczą. Wszystko zaczęło się pod koniec stycznia tego roku. Wówczas policjanci zostali zawiadomieni o oszustwie na szkodę osoby zainteresowanej ofertą handlową zamieszczoną na jednym z serwisów internetowych. Osoba ta wpłaciła na podane konto 20 tys. złotych zaliczki na poczet zakupu ciągnika siodłowego. W rezultacie do żadnej transakcji nie doszło. Kontakt z oferentami urwał się, a pokrzywdzony stracił pieniądze.

Zajmujący się sprawą śledczy już po kilku dniach od zgłoszenia zatrzymali osobę tzw. słupa, która za odpłatnością użyczyła swoich danych oszustom i założyła konto w banku, gdzie trafiały pieniądze z transakcji. Mężczyzna usłyszał zarzuty oszustwa i decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na dwa miesiące.

Zajmujący się sprawą śledczy docierali wciąż do nowych faktów i gromadzili materiał dowodowy. Na tej podstawie zatrzymali wczoraj na terenie Włocławka dwóch braci w wieku 21 i 29 lat. Trafili oni za kraty policyjnych cel.

Dzisiaj funkcjonariusze doprowadzili obu mężczyzn do prokuratury, gdzie usłyszeli zarzuty trzech oszustw. Straty, jakie ponieśli z tego tytuły pokrzywdzeni, szacuje się na łączną kwotę ponad 33 tys. złotych. Teraz o dalszym losie podejrzanych zadecyduje prokurator i sąd.

Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są dalsze zatrzymania.

Śledczy pracują również nad ustalaniem kolejnych osób, które zostały oszukane w wyniku tego przestępczego procederu. Za oszustwa i wyłudzenia grozi do 8 lat więzienia.

(KWP w Bydgoszczy / mg)

Powrót na górę strony