Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjne psy służbowe przeszły sprawdzian

Data publikacji 11.04.2012

Sprawdzian jaki przechodzą raz do roku policyjne psy służbowe nazywany jest atestacją. Ocenie podlegają umiejętności zdobyte przez służbowe czworonogi podczas wcześniejszych szkoleń. Komisja sprawdza m.in. czy zwierzęta zachowują dyscyplinę, czy są posłuszne przewodnikowi psa i czy w razie potrzeby potrafią zachować się agresywnie wobec niebezpiecznego przestępcy.

Umiejętności policyjnych psów służbowych sprawdzane są przez komisję raz do roku. Tegoroczna atestacja przeprowadzona została kilka kilometrów od Iławy dla ośmiu policyjnych psów z Komend Powiatowych Policji w Ostródzie, Lidzbarku, Nowym Mieście Lubawskim, Działdowie i Iławie.

Psy w Policji pełnią takie zadania do jakich są wyszkolone. Są więc psy patrolowe, pełniące służbę z policjantem przez kilka godzin w dzień czy w nocy, są psy patrolowo - tropiące szkolone również do tropienia sprawców przestępstw, czy ukrycia przedmiotów pochodzących z przestępstwa, a także takie, które szukają materiałów wybuchowych lub narkotyków.

Pies w Policji pełniący służbę z przewodnikiem, dba o bezpieczeństwo policjanta. Podczas chociażby czynności przeszukania czy legitymowania pies obserwuje w gotowości do ataku to w jaki sposób przebiega ta czynność i w momencie zagrożenia funkcjonariusza zaatakuje przestępcę.

Atestacja to nie tylko sprawdzian dla psów ale także dla policjantów przewodników. To również okazja do tego, aby zobaczyć, w jakiej kwestii należy przyłożyć się w ramach systematycznych szkoleń. Pies musi zachować spokój i słuchać policjanta, dbać o jego bezpieczeństwo i w razie zagrożenia zareagować. Pies policyjny nie może bać się odgłosu strzelającej broni.

Komisja oceniająca czworonogi zwracała uwagę na to jak psy zachowują się podczas legitymowania, przeszukania, doprowadzenia osoby. Jak obezwładniają agresywnego i uciekającego przestępcę i jak dają sobie radę z tropieniem.

Wszystkie psy biorące udział w sprawdzianie z wynikiem pozytywnym przeszły kolejne zadania. Do przyszłego roku będą pełnić służbę ze swoimi przewodnikami w macierzystych komendach powiatowych.

(KWP w Olsztynie / mw)

 

Powrót na górę strony