Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Demontowali zabytkowe bunkry

Data publikacji 13.04.2012

Kryminalni z komisariatu w Terespolu zatrzymali dwóch mężczyzn, podejrzanych o demontaż elementów schronów z umocnień Twierdzy Brzeskiej. Pocięte stalowe szyny będące fragmentami ławek strzelniczych i konstrukcji schodów o łącznej wadze 1,5 t sprawcy sprzedali na złom. Ponieważ bunkry te wpisane są do rejestru zabytków, mężczyźni odpowiedzą za kradzież dóbr o szczególnym znaczeniu dla kultury. Przestępstwo takie zagrożone jest karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Do kradzieży doszło w okresie od 1 do 9 kwietnia. Właściciel terenu we wsi Lebiedziew, na którym znajdują się umocnienia systemu obronnego Twierdzy Brzeskiej, zawiadomił policjantów z Terespola, że z bunkrów odcięto i skradziono 30 fragmentów szyn stalowych o długości około 1 m. Szyny pełniły funkcję ławek strzelniczych oraz były elementami konstrukcji schodów.

Już dwa dni po zgłoszeniu terespolscy kryminalni ustalili i zatrzymali sprawców kradzieży. Stalowe konstrukcje o łącznej wadze około 1,5 tony były odcinane i sprzedawane jako złom przez dwóch mieszkańców gminy Terespol w wieku 25 i 23 lat. Z terenów fortyfikacji sprawcy wywozili je samochodem i sprzedawali w okolicznych punktach skupu złomu. Pomimo stosunkowo niewielkiej wartości szyn jako złomu – 1500 zł, sprawcom grozi surowa kara. Ponieważ dokonano kradzieży elementów wyposażenia bunkrów wpisanych do rejestru zabytków, sprawcy usłyszeli zarzuty kradzieży dóbr o szczególnym znaczeni dla kultury.

Po przesłuchaniu wyrazili chęć dobrowolnego poddania się karze. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Lublinie / pt)

Powrót na górę strony