Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprawca fałszywego alarmu bombowego zatrzymany

Data publikacji 17.04.2012

Świętokrzyscy policjanci zatrzymali 18-latkę, podejrzewaną o fałszywe zawiadomienie służb o podłożonym ładunku wybuchowym w jednej z ostrowieckich szkół. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje karę do 8 lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło wczoraj w jednej ze szkół w Ostrowcu Świętokrzyskim. Nieznany sprawca wysłał SMSa do kilku nauczycielek, z treści którego wynikało, że w budynku szkoły jest podłożona bomba. We wskazane miejsce natychmiast udali się policjanci oraz służby ratunkowe. Chwilę później podjęto decyzję o ewakuacji dzieci i pracowników szkoły. Łącznie ewakuowano przeszło 400 osób.

Policjanci z Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Saperskiego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, wspólnie z dwoma psami przeszkolonymi do wykrywania materiałów wybuchowych, sprawdzili każdą kondygnację budynku.

Podczas gdy mundurowi prowadzili działania na miejscu zdarzenia, jednocześnie prowadzone były czynności zmierzające do ustalenia sprawcy. Dzięki dużemu zaangażowaniu ostrowieckich funkcjonariuszy, jeszcze tego samego dnia został on zatrzymany. Autorem głupiego żartu okazała się 18-letnia uczennica szkoły. Młoda kobieta trafiła do policyjnego aresztu. Konsekwencją jej czynu może być nawet 8 lat spędzone w więzieniu.

W całą akcję związaną z alarmem i ewakuacją osób, zaangażowanych zostało wiele służb. W celu zapewnienia maksymalnej ochrony mieszkańców oraz bezpieczeństwa osób postronnych, niezbędna była obecność Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, Pogotowia Gazowego i innych podmiotów, które po otrzymanej informacji zostały postawione w stan gotowości. Wspólne działania doprowadziły do sprawnie przeprowadzonej akcji, po zakończeniu której, wszystkie dzieci i pracownicy szkoły, mogli bezpiecznie wrócić do budynku. Podkreślić należy, że w każdym takim przypadku koszty prowadzonych działań są bardzo wysokie. Niewykluczone, że 18-latka poniesie je w całości.

Niech to wydarzenie będzie przestrogą dla wszystkich autorów głupich żartów. Czyn ten jest przestępstwem zagrożonym karą do 8 lat pozbawienia wolności oraz karą pieniężną jaką sprawca ponosi za powstałe koszty związane z akcją Policji i służb ratunkowych.

(KWP w Kielcach / pt)

Powrót na górę strony